ArtykułyEncyklopedia

Stenogobiops nematodes

Encyklopedia akwarystyczna

Stenogobiops nematodes

Pochodzenie: rafy koralowe u wybrzeży Indonezji, Seszeli, Bali i Filipin.

Wielkość: do 50 mm długości.

Zbiornik: min. 25 l, urządzony jak dla D. griessengeri, szczelnie przykryty (ryby mogą z niego wyskakiwać!).

Charakterystyka: mimo dość zadziornego charakteru rybka ta nie jest w stanie konkurować z dużo większymi i silniejszymi od siebie rybami. Nie należy łączyć jej z większymi okazami, które łatwo mogłyby ją zjeść. Poza tym wskazane jest, aby akwarium stało w spokojnym miejscu, z dala od najczęściej uczęszczanych przez domowników „ścieżek” tak, aby nie płoszyć bez potrzeby tych pięknych ryb, które, zdenerwowane, potrafią błyskawicznie zakopywać się w piasku. Optymalnym rozwiązaniem jest pielęgnowanie pary tych ryb w towarzystwie krewetki Alpheus randalli, z którą tworzą one związek symbiotyczny, dzieląc wspólną kryjówkę.

Opis: odznacza się kształtem ciała typowym dla większości babek z dużą głową oraz zwężającym się równomiernie ku nasadzie ogona tułowiem. Głowa opatrzona jest nieproporcjonalnie wielką paszczą i wyłupiastymi, osadzonymi na jej szczycie po obu stronach oczami. Część „twarzowa” wraz z grubymi, mięsistymi wargami jest jaskrawożółta. Żółte są również obwódki oczu. Boki głowy i tułów mają barwę perłową. Zdobią je 4 ukośne, kawowe pasy obwiedzione z obu stron węższymi, błękitno połyskującymi liniami. Pierwszy z tych pasów dochodzi do przedniej nasady płetwy grzbietowej i rozciąga się aż po koniec jej wydłużonego pierwszego promienia. Pozostałe promienie wszystkich płetw są czerwonobrązowe, zaś same płetwy – lekko żółtawe.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w niewoli.

Pokarm: jak D. griessengeri.

Uwaga: w przypadku ryb pielęgnowanych razem z krewetką podczas ich ewentualnego przeławiania trzeba zachować ostrożność, bowiem na widok siatki z reguły chowają się one w ukryciu, zaś rozdrażniona lub wystraszona krewetka potrafi mocno poturbować, a nawet uśmiercić swoich współlokatorów. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 10/2012 (122).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button