ArtykułyEncyklopedia

Cibora zmienna (Cyperus involucratus)

Encyklopedia - oczko wodne

Cibora zmienna (Cyperus involucratus)

Opis: gatunek egzotyczny, pochodzący z Afryki. W naszych warunkach można uprawiać go w oczku wodnym wyłącznie w ciepłej porze roku od kwietnia do września. Jest okazałą byliną o dorastających do 2 m wysokości, trójkątnych w przekroju łodygach zwieńczonych niezwykle charakterystycznymi, parasolowatymi liśćmi. Kwiaty są drobne i niepozorne barwy brunatnej – tworzą się w kątach liści.

Warunki uprawy: do oczka wodnego ciborę zmienną można przenieść dopiero w kwietniu, gdy nie występują już większe przymrozki (poniżej minus 5°C). Początkowo należy ustawić ją w nieco ocienionym miejscu tak, aby powoli zaaklimatyzowała się do nowych warunków świetlnych, później można przenieść ją na stanowisko nasłonecznione. Pojemnik z rośliną (donicę z perforowanym dnem wypełnioną ziemią ogrodową) należy wstawić bezpośrednio do wody na głębokość ok. 30 cm tak, aby bryła korzeniowa pozostawała stale wilgotna. Roślina doskonale oczyszcza wodę ze związków azotowych. Jesienią, we wrześniu, wraz z nadejściem pierwszych przymrozków pojemnik z ciborą należy wydobyć z oczka i przenieść do mieszkania. Najlepiej wstawić go do głębokiej podstawki z wodą tak, aby ziemia w donicy pozostawała stale wilgotna.

Rozmnażanie: wegetatywne, przez podział rozrośniętych kęp lub za pomocą sadzonek uzyskiwanych z szczytowych fragmentów pędów. Pióropusz liści należy obciąć wraz odcinkiem łodygi o długości ok. 10 cm. Liście następnie skraca się do połowy i wkłada do pojemnika z wodą. Gdy sadzonka wypuści korzenie można przenieść ją do donicy wypełnionej stale wilgotną ziemią ogrodową. Możliwe również rozmnażanie generatywne za pomocą nasion.

Wykorzystanie: roślina nabrzeżna. Dobrze oczyszcza wodę z substancji organicznych. Doskonała do upiększania w ciepłym okresie roku brzegów oczek wodnych o dowolnej wielkości. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button