ArtykułyEncyklopedia

Geophagus sp. „Red Head Tapajos”

Encyklopedia akwarystyczna

Geophagus sp. „Red Head Tapajos”

Pochodzenie: zamieszkuje endemicznie brazylijską rzekę Rio Tapajos.

Wielkość: dorasta do 15 cm długości.

Akwarium: min. 375 l pojemności, dokładnie przykryte, umiarkowanie oświetlone i wyposażone w bardzo wydajny filtr biologiczny (ryby te lubią czystą wodę i są wrażliwe na obecność w niej związków azotowych). Podłoże powinna stanowić dość gruba warstwa drobnego piasku, która będzie nieustannie przekopywana. W akwarium nie może zabraknąć licznych korzeni i kawałków drewna tworzących zaciszne kryjówki. Ryby nie zjadają roślin, ale okazy ukorzenione będą przez nie systematycznie wykopywane. Dlatego zbiornik najlepiej obsadzić epifitami przymocowanymi do dekoracji (np. duże kępy mikrozorium lub bolbitisa), wskazana jest też obecność okazałych roślin pływających. Zalecane parametry wody: temp. 24-29°C, GH 5-12°dGH i pH 5,5-6,5.  Konieczne są regularne podmiany wody w ilości co najmniej 30% zawartości zbiornika tygodniowo.

Charakterystyka: ryba stosunkowo łagodna, zaleca się jej pielęgnację w stadach liczących co najmniej 6-8, a najlepiej kilkanaście osobników (w odpowiednio dużym akwarium). Można łączyć ją z innymi dużymi, ale łagodnymi pielęgnicami, jednak najlepsze rezultaty hodowlane uzyskuje się w akwarium gatunkowym.

Opis: wyjątkowo dekoracyjne ryby o dość wysokim, bocznie spłaszczonym ciele i dużej głowie. Wierzch i przód głowy mają barwę ceglastą lub niemal czerwoną. Boki są srebrzyste z niebieskim połyskiem i nie zawsze dobrze widocznymi, częściowo zatartymi, pionowymi ciemnymi paskami. W połowie boku widnieje duża, czarna plama. Nieco wydłużone płetwy są pokryte naprzemiennie ułożonymi czerwonymi i niebieskimi paskami. Dymorfizm płciowy praktycznie nie występuje (podczas tarła ryby różnią się kształtem pokładełek spiczastych u  samców i rurkowatych, tępo zakończonych u samic).

Pokarm: ryby wszystkożerne z przewagą pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Najchętniej żerują w okolicy dna. Należy podawać im tonące płatki i granulki, mrożone larwy owadów wodnych, rureczniki, solowca i kryla.

Rozmnażanie: dość chętnie rozmnażają się w akwarium. W celu doprowadzenia ryb do tarła zaleca się nieznaczne podniesienie temperatury wody oraz obniżenie jej twardości i odczynu pH. Dodatkowo przyszłych rodziców zaleca się obficie karmić wysokobiałkowymi pokarmami, takimi jak larwy owadów i rureczniki. Bezpośrednio przed tarłem rodzice kopią kilka płytkich dołków w podłożu. Samica składa do 300 sztuk ikry, przyklejając ją do starannie wyczyszczonego płaskiego kamienia lub kawałka drewna. Po około 24 godzinach zbiera dojrzewającą ikrę do pyska, w którym wykluwają się larwy. Maluchy w ciągu dnia są umieszczane w wykopanych dołkach w podłożu, zaś w nocy znajdują schronienie w pyskach rodziców. Dorosłe ryby opiekują się nimi stosunkowo długo (kilka tygodni), aż do momentu, gdy będą zbyt duże, aby pomieścić się w ich jamach gębowych. Młode karmimy początkowo świeżo wyklutymi larwami solowca, a później drobnym, mrożonym planktonem (oczlik, moina).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2015 (150).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button