Alternatera beszypułkowa
Pochodzenie: szeroko rozprzestrzeniona w tropikalnych obszarach niemal całej kuli ziemskiej. Jest typową mieszkanką bagien i mokradeł.
Opis: tworzy długie łodygi o wzroście elongacyjnym dochodzące do kilku milimetrów średnicy barwy pomarańczowej lub czerwonawej. Na nich, na krótkich ogonkach osadzone są naprzeciwległe liście o lancetowatym kształcie dochodzące do 8 cm długości i 1,5 cm szerokości. Odznaczają się one pięknym ubarwieniem – w dobrych warunkach świetlnych ich górna strona jest brązowa z czerwonawym unerwieniem, dolna zaś – czerwonofioletowa. System korzeniowy wykształcony jest dość słabo – najczęściej składa się z jednej, niezbyt długiej wiązki korzeni wyrastających u podstawy łodygi. Poza tym korzenie mogą wyrastać również z międzywęźli w górnej części pędu. Znana jest także czerwona odmiana tej rośliny Alternanthera sessilis „rubra” różniąca się od formy wyjściowej posiadaniem czerwonawych liści pozbawionych brunatnych akcentów kolorystycznych.
Warunki uprawy: najlepiej rozwija się w paludarium, gdzie bardzo szybko tworzy długie i gęsto ulistnione pędy. W typowym akwarium rośnie znacznie wolniej i wymaga początkowo długiego okresu adaptacji. Nie ma większych wymagań co do wody (toleruje temperaturę w zakresie 15-30°C, jej twardość i odczyn nie mają większego znaczenia). Potrzebuje jednak żyznego podłoża (ziemia ogrodowa, glina, substrat torfowy itp.), regularnego podawania nawozów, w tym dobrej jakości suplementów żelazowych oraz silnego oświetlenia.
Rozmnażanie: przez sadzonki (najlepiej ciąć pęd tak, aby każda sadzonka posiadała korzenie wyrastające z międzywęźla, dobrym rozwiązaniem jest też przygięcie rosnącego pędu do podłoża, np. kamykiem, i pozwolenie mu na ukorzenienie się, a następnie pocięcie go na fragmenty).
Wykorzystanie: najlepiej prezentuje się w tylnej części akwarium, gdzie tworzy zwarte, czerwone tło. W większych zbiornikach pięknie wyglądają również regularnie przycinane kępy tej rośliny posadzone w części środkowej i wyeksponowane na tle innych gatunków o jaśniejszych, żywozielonych liściach. (js)
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2012 (117).