ArtykułyEncyklopedia

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifolia)

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifolia)

Opis: gatunek rodzimy znajdujący się pod częściową ochroną (nie należy pozyskiwać go w naturze!) – porasta bagna, mokradła, torfowiska, rozlewiska, a nawet podmokłe łąki i lasy. Wytwarza płożące się po podłożu kłącze, z którego wyrastają pionowo wzniesione łodygi pokryte charakterystycznymi liśćmi. Każdy z nich składa się z trzech odwrotnie jajowatych, ciemnozielonych listków. Odznaczają się one specyficznym, gorzkim smakiem. W maju i czerwcu roślina kwitnie, wytwarzając groniaste kwiatostany wyrastające na długich szypułkach bezpośrednio z kłącza. Kwiaty są pokryte puszystymi włoskami i mają barwę białawą lub różowawą. Po przekwitnięciu powstają z nich owoce w postaci kulistych torebek wypełnionych jasnobrązowymi nasionami. 

Warunki uprawy: roślinę tę można uprawiać na płyciznach lub nawet na styku wody z gruntem. Preferuje żyzne podłoże z ziemi ogrodowej i kwaśnego torfu. Ponieważ jest bardzo ekspansywna, jej umieszczanie w koszu lub pojemniku ma ograniczony sens (szybko z niego wyrasta) – w dużym oczku najlepiej sadzić ją bezpośrednio na dnie tak, aby kłącze rośliny pozostawało lekko zanurzone, zaś pędy wyrastały ponad wodę. W małych oczkach bobrek powinien być sadzony w koszach, zaś ilość jego pędów „uciekających” poza ich krawędzie należy systematycznie ograniczać. Roślina preferuje miejsca dobrze nasłonecznione, ale zadowalająco rośnie również w półcieniu. Bieżąca pielęgnacja polega na usuwaniu żółknących i usychających pędów oraz ich nadmiaru. Co kilka lat należy usunąć nadmiernie rozrastające się kłącza. Zimowanie jest bezproblemowe, gdyż bobrek należy do gatunków mrozoodpornych i wiosną wypuszcza po prostu nowe pędy bez żadnych dodatkowych zbiegów ze strony właściciela oczka wodnego.

Rozmnażanie: wegetatywne poprzez podział rozrośniętego kłącza.

Wykorzystanie: roślina wodna, tworząca w dobrych warunkach bardzo dekoracyjne łany. Najlepiej sprawdza się w średnich i dużych stawach ogrodowych, w mniejszych może być trudna do utrzymania w ryzach. Gatunek bardzo ekspansywny, zdolny w krótkim czasie do zarośnięcia znacznych przestrzeni oczka. Jest rośliną trującą zawierającą liczne substancje chemiczne. W ziołolecznictwie wykorzystuje się go jako środek pobudzający wydzielanie soków żołądkowych, żółciopędny, przeciwzapalny, a także uspokajający i stymulujący apetyt. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button