ArtykułyEncyklopedia

Cardisoma armatum

Encyklopedia akwarystyczna

Cardisoma armatum Herklots 1851

Krab tęczowy

Pochodzenie: żyje w strefie wodno-lądowej na terenach Ameryki Środkowej i Południowej (Surinam, Brazylia, Gujana, Wenezuela), a także na wyspach: Antyle Holenderskie, Tobago, Trynidad, Karaiby. Ostatnio również spotykany jest na wybrzeżach Afryki.

Opis: krab należy do dziesięcionogów (Decapoda). Swoją nazwę zawdzięcza bogatemu ubarwieniu pancerza. Kolory bywają dość zmienne, ale dominują odcienie purpury, czerwieni i brązu. Karapaks jest koloru niebieskiego do granatowego. Odnóża białe lub szare, czasem niebieskie z czerwonymi lub pomarańczowymi przebarwieniami. W naturze osiąga wielkość do 20 cm, w akwaterrariach – zwykle 10-12 cm. Młody krab linieje co 3-4 tygodnie, z wiekiem linienia są rzadsze. Dorosłe kraby linieją co rok lub dwa lata. W niewoli żyją do ok. 7 lat. Akwaterrarium powinno być przykryte, gdyż kraby dość dobrze się wspinają po kablach lub po silikonie. Zbiornik powinien być podzielony na część lądową (ok połowa powierzchni) i część wodną. Wystarczy utrzymywać 7-10-centymetrowy poziom wody. Na lądzie wymaga kryjówki z kamieni lub drewna. Próba posadzenia roślin zwykle kończy się ich zniszczeniem. Kraby, budując kryjówkę, potrafią zdemolować całe akwaterrarium i uszkodzić wszystkie rośliny. W części wodnej powinien pracować filtr z dużą powierzchnią filtrującą.

W naturze krab jest głównie padlinożercą, ale zjada również kijanki, ślimaki, czasem ryby oraz owoce i warzywa. W niewoli jest w zasadzie wszystkożerny. Wymaga urozmaiconego pokarmu. Można go karmić mrożonymi krewetkami, nasionami roślin oleistych, owocami, a także dżdżownicami i pokarmami suchymi przeznaczonymi dla skorupiaków. Uszczypnięcie może być dość dotkliwe.

Rozmnażanie: samica różni się od samca szerszym odwłokiem służącym do przetrzymywania złożonych jaj. W warunkach sztucznych rozmnażanie jest bardzo trudne i nie ma doniesień o udanych próbach. W naturze samiec zapładnia jaja znajdujące się w odwłoku samicy. Inkubacja jaj w odwłoku uzależniona jest od temperatury. W wyższych temperaturach trwa krócej. Samica wypuszcza młode kraby w czasie przypływu.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11-12/2015 (154).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button