ArtykułyEncyklopedia

Cryptocoryne becketti

Encyklopedia akwarystyczna

Cryptocoryne becketti

Zwartka Becketta

Pochodzenie: porasta bagna i rozlewiska wodne Sri Lanki.

Opis: zwartki tworzą okazałe i dekoracyjne rozety złożone z lancetowatych liści osadzonych na długich ogonkach. W przypadku zwartki Becketta blaszka liści jest delikatnie, bardzo ozdobnie karbowana, zwłaszcza przy brzegach. Liście mają piękny, czerwonobrązowy kolor. W dobrych warunkach rosną bardzo szybko osiągając długość 15-35 cm..

Warunki uprawy: roślina ta nie ma większych wymagań co do światła. Zadowalająco, choć wolniej, rośnie nawet w półcieniu. Lubi grubą warstwę żyznego podłoża. Do wody należy regularnie dodawać nawozy, zwłaszcza zawierające duże ilości żelaza.

Rozmnażanie: w korzystnych warunkach bardzo szybkie poprzez tworzące się samoczynnie podziemne rozłogi na których wyrastają rośliny potomne. W warunkach paludarium możliwe jest również rozmnażanie za pomocą nasion.

Wykorzystanie: doskonała roślina do środkowej części akwarium. Posadzona grupowo szybko tworzy zwarte łany o pięknym, czerwonawym kolorycie. Dobrze nadaje się również do obsadzania ewentualnych tarasów w tylnej części zbiornika. Uwaga: w handlu spotyka się bardzo wiele gatunków zwartek. Różnią się one od siebie osiąganymi rozmiarami, warunkami uprawy oraz sposobem zastosowania. Większość z nich (poza nielicznymi wyjątkami) należy do roślin odpornych, godnych polecenia nawet początkującemu akwaryście (js).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2007 (59).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button