ArtykułyEncyklopedia

Iriatherina werneri

Encyklopedia akwarystyczna

Iriatherina werneri (Meinken, 1974)

tęczanka filigranowa, tęczanka motylowa
tęczanka Wernera, promieniczka Wernera

Pochodzenie: Nowa Gwinea (obszar pomiędzy rzekami Merauke i Fly) i Australia (Przylądek York i Terytorium Północne). Tęczanka preferuje wolno płynące strumienie, rozlewiska oraz inne podmokłe tereny porośnięte gęsto trawą i inną roślinnością.

Opis fizyczny: Wygląd teczanek z różnych terenów jest nieco odmienny w kształtach ciał i kolorystyce. Ogólnie samiec posiada wrzecionowaty kształt ciała, jest większy i osiąga długość 5 cm, podczas gdy samica – 3,5 cm. Charakterystyczne dla samców tego gatunku są zwłaszcza ceglano czerwone, z czarnymi znaczeniami na zakończeniach, płetwy grzbietowe: pierwsza w kształcie wachlarza i druga – wydłużona. Długa jest również płetwa odbytowa. Samice mają łuski na ciele srebrzysto szare oraz czarno obrzeżone płetwy brzuszne i odbytową.

Behawior: W naturze tęczanki żyją w ławicach samic i młodzieży, które są otaczane przez samce. Tęczanka ma usposobienie bardzo łagodne i stadne, stąd najlepiej pielęgnować ja w grupach jednogatunkowych, aby nie narażać tej małej płochliwej rybki na agresję ze strony innych ryb oraz poturbowanie jej delikatnego ciała. Szczególnie imponująco prezentują się samce podczas zalotów. Rozpościerają wówczas swoje charakterystyczne płetwy, strosząc je przed samicami, ale pełnią one także funkcję odstraszającą inne samce.

Zbiornik: Dla grupy 6 osobników (z przewagą samic) zaleca się akwarium nie mniejsze niż 100 litrów. Powinno być gęsto porośnięte roślinnością. Zaleca się również zastosowanie roślin pływających. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, wydajnie filtrowane i napowietrzane. Aby zbliżyć jego wygląd do naturalnego biotopu ryb, dobrze jest umieścić w nim korzenie czy łupiny orzechów kokosowych Temperatura wody: 26-28°C. Odczyn pH: 6,0-8,0. Twardość ogólna: 4-8 dGH.

Pokarm: W warunkach naturalnych tęczanki jedzą glony, drobne skorupiaki, okrzemki. Nie są wybrednie i w akwarium posilą się zarówno pokarmem suchym, jak i mrożonym (solowcem czy oczlikiem).

Rozmnażanie: Tarło wygląda niezwykle ciekawie i trwa kilka dni. Samiec wykonuje swoisty taniec przed samicą, prężąc płetwy. Ta składa po kilka-kilkanaście jaj na miękkich liściach roślin. Narybek wykluwa się po tygodniu.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1-2/2016.

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button