Artykuły

Lechosław Łątka: Haplochromis thereuterion – czarna perła z Jeziora Wiktorii w akwarium

RYBY – AFRYKA – JEZIORO WIKTORII

Haplochromis thereuterion (van Oijen & Witte, 1996) – czarna perła z Jeziora Wiktorii w akwarium

Fragment artykułu lub artykuł: Haplochromis thereuterion (van Oijen & Witte, 1996) – czarna perła z Jeziora Wiktorii w akwarium

Pielęgnice pochodzące z wielkich jezior Afryki Wschodniej cieszą się stałą, niesłabnącą popularnością wśród miłośników akwarystyki. Pasjonaci doskonale kojarzą takie nazwy jak Tanganika czy Malawi oraz gatunki ryb zamieszkujące te akweny. Rzadziej znane i rozpoznawalne są taksony zamieszkujące trzecie z tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich, czyli Jezioro Wiktorii.

Jezioro Wiktorii położone jest na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej między Kenią, Ugandą i Tanzanią. Akwen ten jest największym pod względem powierzchni jeziorem Afryki i zarazem największym tropikalnym zbiornikiem wody stojącej na świecie. Pod wieloma względami jest to akwen wyjątkowy. Charakteryzuje się ciekawą bioróżnorodnością i zmianami zachodzącymi u występujących tam gatunków ryb (nie bez przyczyny Jezioro Wiktorii nazywane jest „wymarzonym jeziorem Darwina”).

Niestety, działalność człowieka wpływa niekorzystnie na same wody jeziora: powodem jego wysychania jest bowiem nie tylko klimat, ale i działania ludzkie – np. budowanie hydroelektrowni czy odprowadzanie wody z samego jeziora. Za te negatywne pod względem hydrobiologicznym procesy odpowiedzialne są zwłaszcza władze Ugandy.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania].

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button