Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 1/2015 (145)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 1/2015

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Heraklit z Efezu – grecki filozof żyjący na przełomie szóstego i piątego wieku przed naszą erą – rzekł kiedyś, iż „niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”.

Słynnemu myślicielowi chodziło najprawdopodobniej o to, że rzeka płynie, a więc, jeśli wejdziemy do niej w tym samym miejscu ponownie, to zastaniemy tam już zupełnie inną wodę. Jednak potomność zrozumiała jego słowa nieco opacznie – słynną sentencję sparafrazowano na „nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki” i uczyniono z niej przestrogę dla osób, które po raz wtóry zamierzają podjąć się tego samego zadania…

Szanowni Państwo, właśnie ta niefortunnie zrozumiana myśl greckiego filozofa przypomniała mi się, gdy otrzymałem od Hani Stepnowskiej – Wydawcy Magazynu Akwarium – propozycję ponownego objęcia teki Redaktora Naczelnego tego periodyku. Po chwili zdałem sobie jednak sprawę, że ja z tej rzeki akwarystycznej wiedzy, tak naprawdę, nigdy na dobre nie wyszedłem i… postanowiłem nadal w niej pozostać w nowej/starej roli.

Funkcję „naczelnego” MA pełniłem poprzednio od czerwca 2011 r. do końca roku 2012 (numery 107–124). Moja praca na tym stanowisku i wynikająca z niej wizja czasopisma wywoływała liczne komentarze i refleksje Czytelników. W ogromnej większości były one bardzo sympatyczne i pozytywne (za co dziękuję), jednak najbardziej ceniłem sobie owe mniej liczne uwagi krytyki. To dzięki nim bowiem zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy można poprawić, zmienić, przedstawić w inny, lepszy i ciekawszy sposób. Dlatego ponownie bardzo proszę o nadsyłanie do mnie wszelkich uwag, opinii i pomysłów na temat kształtu i treści naszego miesięcznika. Obiecuję, że wszystkie wezmę pod uwagę i postaram się wykorzystać je dla lepszego funkcjonowania pisma.

Bieżący numer to wydanie karnawałowe i stąd owa tylko po części akwarystyczna okładka J. Wraz z moim powrotem w treści MA zaszły (i zajdą) pewne zmiany. Na początek jako Autor powrócił Heiko Bleher – z listów do Redakcji wiemy bowiem, że bardzo cenili sobie Państwo jego bogato ilustrowane relacje z podróży do najdzikszych miejsc naszej planety. Postaram się, aby były one publikowane w co drugim numerze MA. Proponuję również kolorowy, iście karnawałowy przegląd najbardziej efektownych odmian złotych rybek, jakich próżno szukać w standardowych europejskich sklepach zoologicznych. Polecam także materiał naszego stałego Autora – niezawodnego dra Huberta Zientka o oryginalnym szczupieńczyku z Madagaskaru (napisany jak zwykle na podstawie osobistych doświadczeń tego wytrawnego hodowcy), akwarystyczną „podróż w czasie” w tematyce oświetlania akwarium oraz profesjonalną prezentację skał i gatunków drewna najczęściej stosowanych w akwarystyce japońskiej.

Szanowni Państwo, obejmując na powrót tekę Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium, solennie przyrzekam, że zrobię wszystko, by nie zawieść Państwa zaufania (o którego niewielki kredyt na nowy początek bardzo proszę J). Jednocześnie zapraszam zarówno „starych”, jak i nowych Autorów do współpracy z nami i nadsyłania bezpośrednio do mnie propozycji tekstów ze wszystkich dziedzin naszego pięknego hobby.

Życząc wspaniałego Nowego, Akwarystycznego Roku pozostaję z poważaniem,

dr inż. Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 1/2015

Artykuły

Heiko Bleher
Kolumbia –  u podnóża Andów…
Reportaż z kolejnej podróży niestrudzonego badacza i odkrywcy nowych gatunków ryb – Heiko Blehera. Tym razem udał się do Kolumbii w niedostępne rejony południowych stoków Andów. Zobaczcie co złowił w tamtejszych rzekach i strumieniach!

Joanna i Paweł Zarzyńscy
Trzy życzenia do złotej rybki
Złote rybki zna każdy miłośnik akwarystyki. Ale to, co pływa w naszych sklepach w niczym nie przypomina prawdziwie rasowych okazów. Zapraszamy do zapoznania się z prawdziwą arystokracją tego gatunku i docenienia kunsztu jego azjatyckich hodowców.

Marcin Wnuk
Drewno i skały w akwarystyce japońskiej
Podwodne aranżacje mistrzów akwarystyki „amano” przyprawiają obserwatorów ich dzieł o szybsze bicie serca. Aby jednak osiągnąć taki efekt potrzebne są odpowiednie materiały w tym właściwie dobrane skały i drewno. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po najczęściej stosowanych w tego typu zbiornikach rodzajach dekoracji.

Paweł Zarzyński
Historia światła w akwarystyce
Czym oświetlano akwaria przed stu laty? Co stosuje się obecnie, a co będzie w użyciu za kilka lat. Zapraszamy w małą podróż w czasie dotyczącą oświetlenia stosowanego wczoraj dziś i jutro w akwarystyce.

dr Hubert Zientek
Pachypanchax sakaramyi – łagodny szczupieńczyk z Madagaskaru
Zapraszamy na spotkanie z mało znanym, arcyciekawym gatunkiem ryby karpieńcowatej pochodzącej z jednej z największych wysp świata.

Karol Wnyk
Otocinklus – glonojad w miniaturze
Większość zbrojników bywa bezkrytycznie traktowanych jako „glonojady”, choć wcale nie żywi się glonami. Prawdziwym glonojadem i to bardzo skutecznym jest natomiast popularny „otosek”, czyli Otocinclus vittatus.

Łukasz Kur
Suplementacja wody w akwarystyce morskiej
Woda morska zawiera wiele pierwiastków, które w akwarium trzeba na bieżąco uzupełniać. Przedstawiamy najważniejsze potrzeby i rozwiązania techniczne stosowane w tym zakresie.

Stałe rubryki

W obiektywie Kocana
Encyklopedia MA
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button