Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 11/2011 (112)

AKWARIUM – TERRARIUM – OCZKO WODNE

Magazyn Akwarium czasopismo 11/2011

Dojrzałem ostatnio do napisania książki, ale proszę się nie obawiać – bynajmniej nie o akwarystyce. Wręcz przeciwnie, moje wiekopomne dzieło ma traktować o tematyce związanej z wyuczonym zawodem, który z hodowaniem rybek ma raczej niewiele wspólnego. Byłem przekonany, że ze znalezieniem wydawnictwa chętnego do jego wydania nie będzie najmniejszego problemu, ponieważ temat książki jest oryginalny i niemal dotąd nie poruszany w polskojęzycznej literaturze. Co więcej, gdy bodaj dwa lata temu robiłem „wstępne przymiarki” do tej publikacji i kontaktowałem się z kilkoma wydawcami, bez wyjątku witali mnie z otwartymi ramionami. Tym większe więc było moje zaskoczenie, gdy teraz – po obdzwonieniu bodaj kilkunastu najbardziej liczących się wydawnictw – ich entuzjazm okazał się co najwyżej, powiedzmy, umiarkowany.

Dowiedziałem się, że na polskim rynku wydawnictw książkowych panuje głęboki kryzys i wydanie w dzisiejszych czasach czegokolwiek większego wiąże się z dużym ryzykiem. Gdy nieśmiało napomknąłem w rozmowie, że moja książka powinna być rynkowym „pewniakiem”, jeden z wydawców odrzekł mi rozbrajająco szczerze, że przed miesiącem wydał właśnie jednego „pewniaka” (oczywiście na inny temat) i w ciągu 30 dni udało mu się sprzedać 3 (to nie pomyłka – słownie „trzy”) egzemplarze! Co prawda, nie mówi zdecydowanie „nie”, ale musimy się spotkać, porozmawiać, pomyśleć co by tu zrobić żeby było taniej itp. itd. Podobnie zresztą skończyły się wszystkie moje rozmowy.

Po tym wszystkim

zacząłem zastanawiać się, skąd wziął się wspomniany kryzys wydawniczy w Polsce? Oczywiście, można tłumaczyć go ogólnym spowolnieniem gospodarczym, zaciskaniem przez rodaków pasa i cięciem wszelkich niekoniecznych wydatków, ale czy aby na pewno tylko o to chodzi? Prasa co jakiś czas informuje nas przecież, że dramatycznie duży odsetek Polaków (nie pamiętam dokładnie jaki, ale chyba ok. 60%?) nie przeczytał w ciągu ostatniego roku ani jednej książki! Przypuszczam, że wynika to głównie z braku czasu – no cóż – taką mamy obecnie rzeczywistość, że – spędzając w pracy nawet kilkanaście godzin na dobę – instynktownie poszukujemy jak najszybszych źródeł zdobywania informacji, takich jak telewizja czy Internet. Na luksus zajęcia miejsca w fotelu z książką i zagłębienia się w lekturze często najzwyczajniej nie możemy sobie pozwolić… Ze swojej strony gorąco zachęcam jednak wszystkich do sięgania po książki, w tym również książki akwarystyczne. Polecam m.in. świeżo wydaną publikację jednego z naszych nowych Autorów, której recenzję można znaleźć w bieżącym numerze MA.

À propos czytania i bieżącego numeru, jego ozdobą jest kolejny bogato ilustrowany materiał autorstwa Ada Konigsa opisujący jego wyprawę w nieznane mu wcześniej zakątki jeziora Malawi. A ponadto przegląd prętników, ludwigii, wyczerpująca charakterystyka liścienia, proporczykowca dwupręgiego i wiele, wiele innych. Planujemy również wyjątkową  atrakcję gwiazdkową dla Czytelników MA – do współpracy zachęcamy wszystkich producentów i dystrybutorów produktów akwarystycznych. Szczegóły można znaleźć na stronie 61. Zachęcam  także do zapoznania się z kolejnym numerem dwumiesięcznika „Akwarium”. Zapraszam również wszystkich sympatyków Magazynu na Wielki Finał Konkursu Wiedzy Akwarystycznej AQUAEL PRIMUS INTER PARES, którego jesteśmy patronem medialnym. Wręczymy wtedy po raz pierwszy nagrody im. Darka Firleja, poza tym organizator imprezy przygotował dla jej uczestników mnóstwo atrakcji. To już 10 grudnia! A zatem, do zobaczenia w stolicy!

I jeszcze jedno – Wydawczyni MA poprosiła mnie, abym potwierdził, że to ja wybrałem ilustrację na okładkę bieżącego numeru – a zatem potwierdzam – to ja i cała odpowiedzialność za to leży po mojej stronie :).

Paweł Zarzyński

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 11/2011

Edytorial

Ciekawostki

Niezwykła Taiwanee Reef w jeziorze Malawi

Prętniki „czterej muszkieterowie” z Dalekiego Wschodu

Oryzias woworae nowy gatunek ryżanki

Ludwigie rośliny w barwach jesieni

Przepis na duże akwarium morskie, cz. 2

Liścień mistrz kamuflażu

Nie tylko bojownik, czyli o proporczykowcu dwupręgim słów parę…

Podłoże w akwarium

Listy do redakcji

Recenzja: Paweł Czapczyk: „Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych”

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button