Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 6/2011 (107)

AKWARIUM – TERRARIUM – OCZKO WODNE

Magazyn Akwarium czasopismo 6/2011

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło poinformować Państwa, że z dniem 25 maja 2011 r. zdecydowałem się objąć zaproponowane mi przez Wydawcę stanowiska Redaktora Naczelnego „Magazynu Akwarium” oraz „Akwarium”. Czasopismo „Akwarium” będzie kontynuatorem historycznego, legendarnego tytułu ukazującego się nieprzerwanie od 1959 do 1992 r. jako samodzielny periodyk oraz później jako wkładka w „Naszym Akwarium”. Dla wielu starszych (czyli takich jak ja 🙂 akwarystów było ono kompendium wiedzy i do dziś kolekcjonują jego archiwalne numery.

Chcemy przywrócić ten periodyk do życia, wskrzesić jego dawną świetność i sprawić aby – jako czasopismo skierowane do zaawansowanych akwarystów i terrarystów – służył radą i pomocą kolejnym pokoleniom hobbystów. Jego pierwszy po wieloletniej przerwie numer ukaże się we wrześniu.

Objęcie stanowiska Redaktora Naczelnego zarówno „Akwarium” jak i „Magazynu Akwarium” ma dla mnie ogromne znaczenie, również emocjonalne. Pierwsze z tych czasopism czytywałem jeszcze jako nastolatek. Stanowiło dla mnie skarbnicę wiedzy i jednocześnie nieledwie akwarystyczną „biblię”. Z kolei z „Magazynem Akwarium” związany jestem jako autor i redaktor od marca 2003 r. Pismo to ukazuje się nieprzerwanie od niemal 10 lat – począwszy od jego założenia w grudniu 2001 r. aż do lutego br. funkcję Redaktora Naczelnego pełnił twórca i pomysłodawca tego tytułu, mój długoletni przyjaciel, nieodżałowanej pamięci Dariusz Firlej. Jego przedwczesna śmierć pogrążyła w żałobie cały świat polskiej akwarystyki.

Nigdy nie przypuszczałem, że kiedykolwiek mógłbym objąć Redakcję któregokolwiek z tych czasopism. To dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt zarazem. A jednocześnie olbrzymia odpowiedzialność – postaram się jej sprostać i nie zawieść zaufania obecnych i przyszłych Czytelników oraz moich wspaniałych Współpracowników.

Numer MA, który trzymają Państwo w rękach tak naprawdę tylko po części jest „mój”. W chwili  objęcia przeze mnie funkcji Redaktora Naczelnego był już bowiem w dużej mierze przygotowany przez doskonale wypełniającą od kilku miesięcy obowiązki RN Hanię Stepnowską – wydawcę tego tytułu.

Mam wiele nowych pomysłów, które będę sukcesywnie wcielał w życie. Przede wszystkim, chciałbym zachęcić do współpracy z obydwoma tytułami nowych autorów, a zwłaszcza doświadczonych miłośników akwarystyki. Polscy hobbyści mogą przecież pochwalić się licznymi sukcesami: zajmują wysokie miejsca w prestiżowych, międzynarodowych konkursach, uzyskują nowe odmiany krewetek i ryb, tworzą wspaniałe podwodne arcydzieła prezentowane na licznych wystawach, z powodzeniem rozmnażają gatunki ryb uznawane dotąd za „niemożliwe” do rozmnożenia (patrz str. 4-5).

Moim marzeniem jest, aby udało mi się namówić ich do podzielenia się swą olbrzymią praktyczną wiedzą z naszymi Czytelnikami. Jestem przy tym otwarty na wszelkie sugestie i propozycje z Państwa strony, które mogłyby przyczynić się do uatrakcyjnienia obu czasopism i uczynienia ich bardziej przydatnymi i odpowiadającymi potrzebom ich Czytelników. Poniżej znajdą Państwo mój nowy adres mailowy – obiecuję, że postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na każdą  otrzymaną wiadomość.

Szanowni Państwo, dziękuję za liczne słowa uznania i gratulacje zamieszczone na Facebooku i forach internetowych. Zrobię wszystko, aby nie zawieść zaufania Państwa oraz moich Współpracowników i godnie kontynuować dzieło Darka Firleja.

dr inż. Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny „Magazynu Akwarium” i „Akwarium”

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 6/2011

Edytorial

Ciekawostki

Pierwsze na świecie rozmnożenie Symphysodon discus Heckel Rio Negro

Nemacheilus pallidus – ciekawy śliz z Azji

Stichodactyla tapetum – ukwiał inny niż wszystkie

Ophthalmotilapia nasuta – pióropłetwa ryba z „nosem”

Żabienice – rośliny dla każdego, cz. 1

Żywy i kolorowy obraz, czyli pyszczaki z jeziora Malawi w twoim domu, część 2

NAPOLI AQUATICA 2010 – Mistrzostwa Dyskowców w Neapolu (Włochy) – 24-26 IX 2010

Pielęgnice z Madagaskaru, cz. 2

XII Targi PET FAIR

Listy do redakcji

III Śląski Weekend Akwarystyczny

Recenzja: Literatura akwarystyczna w Rosji

Encyklopedia: Rośliny do oczek wodnych – część 3: rośliny wodne

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button