Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 9/2015 (152)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 9/2015

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Statuetki, dyplomy, nagrody, medale….

Padam z nóg. Nie pamiętam, kiedy ostatnio pracowałam tak intensywnie. Siedzimy na walizkach, bo już za chwilę – targi w Łodzi i we Wrocławiu.

I statuetki, dyplomy, nagrody, medale… My też mamy swoje święto – corocznie przyznawane Nagrody im. Darka Firleja na ZooBotanice we Wrocławiu. W tym roku będzie naprawdę ciekawie i inaczej. Marcin Wnuk – prelegent naszego Sympozjum i szef salonu peHa: 68 w Warszawie powiedział mi dziś, że „ciężko będzie przygotować całą aranżację dużego zbiornika w półtorej godziny”. Na pewno będzie super!

Statuetki, to temat obecny w bieżącym numerze także za sprawą Michała Maciejewicza i jego amazońskiej Ekspedycji. To świetny materiał poglądowy, który w sposób trochę odmienny niż zwykle obrazuje klasyfikację dyskowców – zajrzyjcie koniecznie.

Ale wcześniej – opracowanie Lechosława Łątki o kirysku pigmejku – specjalnie na prośbę naszego Czytelnika.

I dalej, jakby dla odmiany – płaszczki. To pierwsza część opracowania Tomasza Jungnikela, stanowiąca wstęp do artykułu o hodowli płaszczek z rodzaju Potamotrygon, który ukaże w numerze październikowym.

Kolejny artykuł – Marty Pawlak, znanej w środowisku akwarystów jako specjalistka chorób ryb – tym razem będzie dotyczył przepisów odnoszących się handlu i hodowli gatunków zwierząt wodnych. O chorobach będzie w kolejnym numerze MA.

Paweł Korzec przedstawi natomiast ślimaki nagoskrzelne. To materiał z peryferiów akwarystyki, ale jest znakomitą ilustracją bogactwa podwodnego świata.

Mam nadzieję, że podobne cuda będziemy mogli oglądać na targach. No może nie nagoskrzelne (te wolę oglądać na fotografiach), ale inne – żywe i w dobrej kondycji.

Hania Stepnowska, wydawca

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 9/2015

Artykuły

Lechosław Łątka
Corydoras pygmaeus (Knaack, 1966) w akwarium
Jeśli możemy pozwolić sobie jedynie na małe akwarium, musimy dobrać do niego odpowiednio małe taksony. Jednym z takich gatunków, którym warto się zainteresować jest bez wątpienia przedstawiciel rodzaju Corydoras, a mianowicie Corydoras pygmaeus. Jest to gatunek osiągający niewielkie rozmiary, bardzo spokojny, a do tego reprezentujący ciekawe zachowania.

Tomasz Jungnikel, Maciej Kamaszewski
Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 1
Charakterystyczną cechą płaszczek jest obecność kolców jadowych, powstałych z zębów skórnych. Pokryte są one cienką warstwą skóry i znajdują się w połowie długości ogona. Charakteryzują się płaską budową przypominającą harpun z licznymi zadziorami, który łatwo się wbija a trudno wychodzi. Są one systematycznie wymieniane, u starszych – jeden raz w roku, natomiast u młodszych – kilka razy. Największy kolec jest zarazem najstarszy.

Marta Pawlak
CITES w akwarystyce, cz. 1
Często można się spotkać z obiegową opinią, że polskie przepisy regulujące handel zwierzętami gatunków chronionych są szczególnie restrykcyjne, tymczasem przepisy regulujące zarobkowe wykorzystanie takich zwierząt są wspólne dla całej Unii i wynikają z rozporządzenia 338/97. Prawo krajowe wyznacza jedynie organy odpowiedzialne za jego wykonanie, ustala sankcje za łamanie przepisów oraz reguluje kwestię rejestracji..

Paweł Korzec
Ślimaki nagoskrzelne – cuda natury, ale czy do akwarium…?
Ślimaki nagoskrzelne należą do jednych z najpiękniejszych morskich stworzeń. Ze względu na niesamowite barwy i kształty, a także niezbyt dużą prędkość poruszania się, są chyba najczęściej fotografowanym przez nurków elementem podmorskiej fauny. Zachwycają wyglądem, nierzadko zachowaniem, a czasami dużymi zdolnościami do uśmiercenia innych organizmów.

Michał Marcinkiewicz
Wyjątkowe dyskowce z amazońskiej dżungli dla każdego
Po raz pierwszy wraz z członkami wyprawy Tour de Amazon – Michał Marcinkiewicz Expeditions trafiliśmy w okolice Lago Grande w trakcie poszukiwań strumieni o przejrzystych wodach nadających się do podwodnych zdjęć. Według zaprzyjaźnionych z firmą Amazon Fish Santarem rybaków, u których gościliśmy kilka dni wcześniej, właśnie w tych okolicach, a dokładniej w pobliżu Piraquara znajdują się strumienie z niezwykle przejrzystą wodą i pięknymi rybami.

Stałe rubryki

Aktualności
Encyklopedia MA
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button