Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 9/2015 (152)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 9/2015

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Statuetki, dyplomy, nagrody, medale….

Padam z nóg. Nie pamiętam, kiedy ostatnio pracowałam tak intensywnie. Siedzimy na walizkach, bo już za chwilę – targi w Łodzi i we Wrocławiu.

I statuetki, dyplomy, nagrody, medale… My też mamy swoje święto – corocznie przyznawane Nagrody im. Darka Firleja na ZooBotanice we Wrocławiu. W tym roku będzie naprawdę ciekawie i inaczej. Marcin Wnuk – prelegent naszego Sympozjum i szef salonu peHa: 68 w Warszawie powiedział mi dziś, że „ciężko będzie przygotować całą aranżację dużego zbiornika w półtorej godziny”. Na pewno będzie super!

Statuetki, to temat obecny w bieżącym numerze także za sprawą Michała Maciejewicza i jego amazońskiej Ekspedycji. To świetny materiał poglądowy, który w sposób trochę odmienny niż zwykle obrazuje klasyfikację dyskowców – zajrzyjcie koniecznie.

Ale wcześniej – opracowanie Lechosława Łątki o kirysku pigmejku – specjalnie na prośbę naszego Czytelnika.

I dalej, jakby dla odmiany – płaszczki. To pierwsza część opracowania Tomasza Jungnikela, stanowiąca wstęp do artykułu o hodowli płaszczek z rodzaju Potamotrygon, który ukaże w numerze październikowym.

Kolejny artykuł – Marty Pawlak, znanej w środowisku akwarystów jako specjalistka chorób ryb – tym razem będzie dotyczył przepisów odnoszących się handlu i hodowli gatunków zwierząt wodnych. O chorobach będzie w kolejnym numerze MA.

Paweł Korzec przedstawi natomiast ślimaki nagoskrzelne. To materiał z peryferiów akwarystyki, ale jest znakomitą ilustracją bogactwa podwodnego świata.

Mam nadzieję, że podobne cuda będziemy mogli oglądać na targach. No może nie nagoskrzelne (te wolę oglądać na fotografiach), ale inne – żywe i w dobrej kondycji.

Hania Stepnowska, wydawca

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 9/2015

Artykuły

Lechosław Łątka
Corydoras pygmaeus (Knaack, 1966) w akwarium
Jeśli możemy pozwolić sobie jedynie na małe akwarium, musimy dobrać do niego odpowiednio małe taksony. Jednym z takich gatunków, którym warto się zainteresować jest bez wątpienia przedstawiciel rodzaju Corydoras, a mianowicie Corydoras pygmaeus. Jest to gatunek osiągający niewielkie rozmiary, bardzo spokojny, a do tego reprezentujący ciekawe zachowania.

Tomasz Jungnikel, Maciej Kamaszewski
Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 1
Charakterystyczną cechą płaszczek jest obecność kolców jadowych, powstałych z zębów skórnych. Pokryte są one cienką warstwą skóry i znajdują się w połowie długości ogona. Charakteryzują się płaską budową przypominającą harpun z licznymi zadziorami, który łatwo się wbija a trudno wychodzi. Są one systematycznie wymieniane, u starszych – jeden raz w roku, natomiast u młodszych – kilka razy. Największy kolec jest zarazem najstarszy.

Marta Pawlak
CITES w akwarystyce, cz. 1
Często można się spotkać z obiegową opinią, że polskie przepisy regulujące handel zwierzętami gatunków chronionych są szczególnie restrykcyjne, tymczasem przepisy regulujące zarobkowe wykorzystanie takich zwierząt są wspólne dla całej Unii i wynikają z rozporządzenia 338/97. Prawo krajowe wyznacza jedynie organy odpowiedzialne za jego wykonanie, ustala sankcje za łamanie przepisów oraz reguluje kwestię rejestracji..

Paweł Korzec
Ślimaki nagoskrzelne – cuda natury, ale czy do akwarium…?
Ślimaki nagoskrzelne należą do jednych z najpiękniejszych morskich stworzeń. Ze względu na niesamowite barwy i kształty, a także niezbyt dużą prędkość poruszania się, są chyba najczęściej fotografowanym przez nurków elementem podmorskiej fauny. Zachwycają wyglądem, nierzadko zachowaniem, a czasami dużymi zdolnościami do uśmiercenia innych organizmów.

Michał Marcinkiewicz
Wyjątkowe dyskowce z amazońskiej dżungli dla każdego
Po raz pierwszy wraz z członkami wyprawy Tour de Amazon – Michał Marcinkiewicz Expeditions trafiliśmy w okolice Lago Grande w trakcie poszukiwań strumieni o przejrzystych wodach nadających się do podwodnych zdjęć. Według zaprzyjaźnionych z firmą Amazon Fish Santarem rybaków, u których gościliśmy kilka dni wcześniej, właśnie w tych okolicach, a dokładniej w pobliżu Piraquara znajdują się strumienie z niezwykle przejrzystą wodą i pięknymi rybami.

Stałe rubryki

Aktualności
Encyklopedia MA
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button