ArtykułyEncyklopedia

Melanoataenia trifasciata

Encyklopedia akwarystyczna

Melanoataenia trifasciata

Tęczanka trójpręga

Pochodzenie: zamieszkuje północną część Australii.

Wielkość: samce dorastają do 15, a samice do 13 cm długości.

Akwarium: min. 350 l, dobrze przykryty, dość jasno oświetlony, z wydajną filtracją powodującą lekki ruch wody. Wskazana jest również instalacja napowietrzacza. Podłoże z grubego, najlepiej ciemnego piasku lub drobnego żwirku, jako dekoracje otoczaki, korzenie i kawałki drewna, zapewniające rybom liczne kryjówki. Tył i boki zbiornika dość gęsto obsadzamy wysokimi roślinami, pozostawiając wolny środek do swobodnego pływania. Parametry wody: temperatura 24–28°C, GH 9–20°dGH, pH 5,2–8,0. Konieczne regularne, obfite podmiany wody.

Charakterystyka: ryba łagodna i towarzyska, należy pielęgnować ją w stadach z lekką przewagą samic, najlepiej w towarzystwie innych gatunków tęczanek.

Opis: ze względu na dość szeroki obszar występowania gatunek ten tworzy lokalne odmiany i jest bardzo zmienny pod względem ubarwienia. Generalnie samce są nieco większe i silniej wygrzbiecone niż samice. Mają też dłuższe promienie w pierwszej płetwie grzbietowej. Są przy tym barwniejsze od samic. U obu płci łuski są srebrnobłękitne, a wzdłuż kręgosłupa biegnie dość szeroka, ciemna, niekiedy przerywana pręga. Od góry i od dołu towarzyszą jej żółtawe smugi (stąd nazwa „trójpręga”). Płetwy są czerwonawe lub pomarańczowe z czarnymi lub szaroniebieskimi obrzeżeniami. Wspomniana znaczna zmienność wewnątrzgatunkowa często sprawia kłopoty z poprawną identyfikacją tych pięknych ryb.

Pokarm: typowy gatunek wszystkożerny. Chętnie zjada pokarmy suche i mrożone. W jego diecie należy uwzględnić pewien udział pokarmów roślinnych.

Rozmnażanie: w dość obszernym (min. 120 l) zbiorniku tarliskowym (bez podłoża, tylko z dużą kępą miękkolistnych roślin) umieszczamy samca w towarzystwie 2–3 samic lub większą grupę ryb w podobnych proporcjach płci. Przed tarłem przyszłych rodziców obficie karmimy wysokokalorycznymi pokarmami. Chęć do tarła można wzmóc stosując częstsze i obfitsze niż normalnie podmiany wody na nieco cieplejszą. Gotowość do rozrodu poznajemy po pojawieniu się na głowie samca świecącego pasa ciągnącego się od nasady pierwszej płetwy grzbietowej do końca pyska). Tarło trwa wiele dni, samice sukcesywnie składają jaja przymocowując je do gałązek roślin. Rośliny z ikrą należy na bieżąco usuwać i przenosić do oddzielnego akwarium. Młode wykluwają się po 6–8 dniach. Narybek karmimy pierwotniakami, a następnie świeżo wyklutymi larwami solowca.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2015 (147).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button