ArtykułyEncyklopedia

Myriophyllum matogrossense

Encyklopedia akwarystyczna

Myriophyllum matogrossense

Wywłócznik czerwony

Pochodzenie: pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, z terenów Brazylii, Ekwadoru i Peru.

Opis: dorasta do 60 cm wysokości, ale można go przycinać i kształtować. barwa pędów jest czerwonawa. Liście, osadzone po 3-4 w okółkach, są niezwykle misterne – grubość ich segmentów jest tak mała, iż przypominają one włosy. Intensywność ich barwy zależy od oświetlenia, przy silnym są czerwone, zaś przy słabszym oliwkowobrunatne. W dobrych warunkach roślina zakwita wykształcając delikatne, dwupłciowe kwiaty.

Warunki uprawy: należy do bardzo dekoracyjnych roślin ma jednak spore wymagania co do parametrów wody. Jej temperaturę należy utrzymywać w granicach 24-28°C. Woda powinna być miękka do średnio twardej (do 16°dGH), kwaśna do lekko zasadowej (pH 5,0-7,5). Wodę należy regularnie wzbogacać w związki mineralne w postaci nawozów i odżywek dla roślin. Konieczne jest również żyzne podłoże oraz nawożenie za pomocą dwutlenku węgla lub suplementacja wody płynnymi preparatami zawierającymi aldehyd glutarowy. Roślina wymaga dużych ilości światła. Przy zbyt silnym oświetleniu liście mogą jednak pokrywać się glonami.

Rozmnażanie: poprzez sadzonki otrzymane z podziału pędu. Rozrośnięty pęd wystarczy pociąć na ok. 15-centymetrowe odcinki i zasadzić je w podłożu.

Wykorzystanie: wyjątkowo efektowna roślina najlepiej prezentująca się w tylnej części zbiornika posadzona w dużych kępach. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2012 (117).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button