ArtykułyEncyklopedia

Nemateleotris magnifica

Encyklopedia akwarystyczna

Nemateleotris magnifica

Pochodzenie: zamieszkuje Ocean Indyjski i Ocean Spokojny od wschodnich wybrzeży Afryki po Hawaje i Maskareny oraz od Wysp Ryuku po Nową Kaledonię.

Wielkość: do 9 cm długości.

Zbiornik: dla pary ryb wystarczy nawet kilkudziesięciolitrowa nanorafa o piaszczystym dnie z licznymi kryjówkami wśród żywej skały. W zbiorniku nie powinno być dużych ryb, które niepokoiłyby nasze maluchy. Uwaga! Ryby z tego rodzaju, są wyśmienitymi skoczkami i z łatwością mogą „uciec” z akwarium nawet przez najmniejszy otwór w pokrywie czy np. wylot filtra, dlatego zbiornik należy starannie przykryć, a wszelkie szczeliny dokładnie zabezpieczyć.

Charakterystyka: gatunek całkowicie niegroźny dla koralowców i innych bezkręgowców, zaś jego uroda przyciąga wzrok wszystkich obserwatorów. Jego jedyną wadą jest właściwa dla wszystkich „nemateleotrisów” pewna agresja wewnątrzgatunkowa – ryby te nie tolerują w swym pobliżu innych przedstawicieli swego rodu, a nawet „kuzynów” z gatunków pokrewnych. Najlepszym rozwiązaniem jest pielęgnacja dobranej pary (że jest to para, wnioskować można po tym, że dwie ryby tolerują nawzajem swe towarzystwo i nie „kłócą” się między sobą) lub pojedynczego okazu. Niestety, akurat u tego gatunku nawet dobrana z pozoru para może z bliżej niewyjaśnionych powodów zacząć atakować się nawzajem i to czasem nawet po bardzo długim okresie pokojowej koegzystencji.

Opis: ciało wąskie, wydłużone i charakterystycznie lekko wygięte (cecha rodzajowa). Występują dwie płetwy grzbietowe, przy czym kilka pierwszych promieni pierwszej z nich jest wydłużonych i przekształconych w specyficzny wyrostek, który ryba w specyficzny sposób stroszy na grzbiecie. Głowa lekko żółtawa, przednia część ciała perłowo biała, zaś tylna pomarańczowoczerwona, przechodząca w kierunku płetwy ogonowej w kolor głębokiej purpury. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w niewoli.

Pokarm: drobny, mrożony plankton (lasonogi, solowiec, oczlik), który należy serwować regularnie, przynajmniej raz dziennie. Ryba uzupełnia swą dietę, polując na drobne organizmy bytujące na powierzchni żywej skały.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 9/2012 (121).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button