ArtykułyEncyklopedia

Onowodek kędzierzawy (Aponogeton crispus)

Encyklopedia akwarystyczna

Onowodek kędzierzawy (Aponogeton crispus). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 12/2011 (113).

Pochodzenie: Sri Lanka. Porasta zarówno wody stojące, jak i płynące, najczęściej na płyciznach.

Opis: posiada płożące się, bulwiaste kłącze dochodzące do 2,5 cm grubości. Wyrastają z  niego dwa rodzaje liści: podwodne i pływające. Te pierwsze odznaczają się zmiennym kształtem (od podłużnych do sercowatych) i mają barwę początkowo jasnozieloną, a później ciemnozieloną do purpurowej. Dorastają do 45 cm długości. Liście pływające w akwarium pojawiają się raczej rzadko – są jajowate i osiągają do 7 cm długości. Roślina, zakwitając w marcu, kwietniu lub wrześniu, wytwarza okazały pęd kwiatostanowy o wysokości do 80 cm. Kwiaty są zebrane w kłosy. Mają barwę białawą lub żółtawą. Nasiona są duże (do 8 mm długości) i posiadają charakterystyczny, zagięty „dziobek”.

Warunki uprawy: dość łatwy w uprawie, ale wymaga grubej warstwy żyznego podłoża i umiarkowanego oświetlenia. Najlepiej rośnie w wodzie ciepłej (26-28ºC), miękkiej (do 8ºdGH) i lekko kwaśnej. Zimą zaleca się przejściowe obniżenie temperatury w akwarium nawet do 15ºC.

Rozmnażanie: za pomocą nasion. Do jego rozmnażania wykorzystuje się też techniki kultur tkankowych.

Wykorzystanie: okazała roślina doskonała zwłaszcza do większych zbiorników. Świetnie prezentuje się posadzona pojedynczo w ich środkowej części.

Uwagi: W akwariach wyhodowano kilka odmian tego gatunku, m.in. „Kompakt” i „Rotbraun” oraz mieszańca z Aponogetonrigidifolius zwanego „onowodkiem kędzierzawym twardolistnym”. (js)

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button