ArtykułyEncyklopedia

Onowodek kędzierzawy (Aponogeton crispus)

Encyklopedia akwarystyczna

Onowodek kędzierzawy (Aponogeton crispus). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 12/2011 (113).

Pochodzenie: Sri Lanka. Porasta zarówno wody stojące, jak i płynące, najczęściej na płyciznach.

Opis: posiada płożące się, bulwiaste kłącze dochodzące do 2,5 cm grubości. Wyrastają z  niego dwa rodzaje liści: podwodne i pływające. Te pierwsze odznaczają się zmiennym kształtem (od podłużnych do sercowatych) i mają barwę początkowo jasnozieloną, a później ciemnozieloną do purpurowej. Dorastają do 45 cm długości. Liście pływające w akwarium pojawiają się raczej rzadko – są jajowate i osiągają do 7 cm długości. Roślina, zakwitając w marcu, kwietniu lub wrześniu, wytwarza okazały pęd kwiatostanowy o wysokości do 80 cm. Kwiaty są zebrane w kłosy. Mają barwę białawą lub żółtawą. Nasiona są duże (do 8 mm długości) i posiadają charakterystyczny, zagięty „dziobek”.

Warunki uprawy: dość łatwy w uprawie, ale wymaga grubej warstwy żyznego podłoża i umiarkowanego oświetlenia. Najlepiej rośnie w wodzie ciepłej (26-28ºC), miękkiej (do 8ºdGH) i lekko kwaśnej. Zimą zaleca się przejściowe obniżenie temperatury w akwarium nawet do 15ºC.

Rozmnażanie: za pomocą nasion. Do jego rozmnażania wykorzystuje się też techniki kultur tkankowych.

Wykorzystanie: okazała roślina doskonała zwłaszcza do większych zbiorników. Świetnie prezentuje się posadzona pojedynczo w ich środkowej części.

Uwagi: W akwariach wyhodowano kilka odmian tego gatunku, m.in. „Kompakt” i „Rotbraun” oraz mieszańca z Aponogetonrigidifolius zwanego „onowodkiem kędzierzawym twardolistnym”. (js)

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button