Pochodzenie: zamieszkuje rzeki i rozlewiska Chin w tym również wody słonawe.
Wielkość: do 15 cm długości.
Zbiornik: min. 200 l, umiarkowanie oświetlony z wydajną filtracją. Konieczne liczne kryjówki wśród elementów dekoracyjnych (wskazane groty, np. wykonane z łupin orzechów kokosowych) oraz roślin. Parametry wody: temp. 22-28ºC, twardość ogólna do 12ºdGH, odczyn pH 6,0-7,5, konieczne częste i obfite podmiany.
Charakterystyka: ryba zdecydowanie bardziej agresywna niż inne gatunki bocji – nie nadaje się bezwarunkowo do każdego akwarium ozdobnego. Można łączyć ją tylko z rybami o podobnych rozmiarach, pomijając gatunki powolne i z długimi płetwami (np. złote rybki, skalary). Mniejsi współmieszkańcy mogą być napastowani. Bocje te to ryby zdecydowanie stadne – należy trzymać je w stadach liczących co najmniej 5-6 sztuk.
Opis: pokrojem ciała przypomina raczej piskorki niż bocje. Jest ono silnie wydłużone, wężowate i niemal zupełnie pozbawione charakterystycznego dla większości bocji wygrzbiecenia. Naprzemiennie pokrywają go pionowe brudnożółte i ciemnobrunatne pasy. Te ostatnie zwężają się lekko z góry na dół i dochodzą tylko do linii brzucha. Głowa oraz płetwy grzbietowa i ogonowa są ciemno nakrapiane. Dymorfizm płciowy nie występuje.
Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.
Pokarm: gatunek niekłopotliwy w wykarmieniu. Chętnie zjada karmę żywą, mrożoną i suchą. Żeruje w pobliżu dna. Najlepiej podawać mu larwy muchówek (ochotka, komar, wodzień), rureczniki, wazonkowce, rureczniki, niewielkie dżdżownice, a także opadające na dno suche płatki, granulki i tabletki. Ryby są najbardziej aktywne o zmierzchu i jest to najlepsza pora na karmienie. (js)
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2012 (118).