ArtykułyEncyklopedia

Amblyeleotris guttata

Encyklopedia akwarystyczna

Amblyeleotris  guttata. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 7/2011 (108).

Pochodzenie: występuje w zachodniej części Pacyfiku od Filipin na zachodzie po Tonga na wschodzie i od Wysp Ryuku na północy po Australię na południu. Gatunek związany z rafami koralowymi spotykany w wodzie o głębokości od 10 do 40 m.

Wielkość: do 11 cm długości.

Zbiornik: typowy zbiornik rafowy o pojemności min. 100 l z piaszczystym podłożem i licznymi kryjówkami wśród skał. Zaleca się, aby zbiornik był szczelnie przykryty lub otoczony wysoką opaską, bowiem ryby te wykazują tendencję do wyskakiwania (zwłaszcza w braku dostatecznej ilości kryjówek powodującym u nich stres).

Charakterystyka: gatunek łagodny i towarzyski, jedynie samce mogą sporadycznie wykazywać agresję w stosunku do innych samców swego gatunku oraz gatunków pokrewnych. Całkowicie bezpieczny dla bezkręgowców akwariowych w tym koralowców. Zaleca się pielęgnować pojedynczy okaz lub dobraną parę ryb.

Opis: ciało wydłużone, cylindryczne. Głowa duża z oczami osadzonymi na jej górnej stronie. Zwraca uwagę charakterystyczne, łaciate ubarwienie oczu. Ciało ryby ma barwę oliwkowoszarą z ciemniejszymi zanikającymi pręgami oraz licznymi pomarańczowymi kropkami i plamkami.

Pokarm: mrożony plankton, kryl, krewetki. Ryby zaleca się karmić co najmniej 2 razy dziennie.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium. (js)

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button