Valenciennea strigata. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 7/2011 (108).
Pochodzenie: Ocean Indyjski i Ocean Spokojny, od wschodnich wybrzeży Afryki na zachodzie do Wysp Tuamotu na wschodzie i od Wysp Ryuku na północy po Sydney i Wyspę Lorda Howe’a na południu. Typowy gatunek rafowy – preferuje płytkie wody o głębokości od 1 do 6 m (pojedyncze okazy spotyka się również na głębokości do 25 m). Ryba monogamiczna – najczęściej spotykana w dobranych parach.
Wielkość: do 18 cm długości.
Zbiornik: rafowy o podłożu z grubej warstwy piasku (zapewniające bogatą faunę drobnych bezkręgowców) z dużą ilością żywej skały i licznymi dogodnymi kryjówkami. Zaleca się, aby był szczelnie przykryty, bowiem ryby te są w stanie wyskakiwać z akwarium, a nawet przeciskać się przez niewielkie otwory w pokrywie.
Charakterystyka: gatunek spokojny, ale stosunkowo delikatny – wymaga regularnego odrobaczania, ponieważ jest wrażliwy na ataki pasożytów wewnętrznych. Sporadycznie może zjadać mniejsze krewetki akwariowe. Wyrośniętych okazów nie należy również łączyć z bardzo małymi rybami, które mogłyby zostać pożarte.
Opis: ciało charakterystycznie wydłużone o cylindrycznym pokroju. Głowa duża, cytrynowożółto ubarwiona z pięknymi, lazurowymi paskami i kropkami. Płetwy grzbietowe pokryte wąskimi, naprzemiennie ułożonymi niebieskimi i pomarańczowymi prążkami. Boki ciała i pozostałe płetwy bladożółte.
Pokarm: w naturze żywi się drobnymi bezkręgowcami, ikrą ryb oraz narybkiem i malutkimi rybkami. Specyficzna budowa aparatu gębowego umożliwia jej filtrowanie piasku przez skrzela i wychwytywanie z niego nawet najdrobniejszej zdobyczy. W akwarium zadowala się mrożonym planktonem i krewetkami. Wymaga regularnego karmienia co najmniej 3 razy dziennie.
Rozmnażanie: nie rozmnaża się w niewoli. (js)
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer