ArtykułyEncyklopedia

Apistogramma bitaeniata

Encyklopedia akwarystyczna

Apistogramma bitaeniata

Pielęgniczka dwupręga

Pochodzenie: zamieszkuje czarne wody Ameryki Południowej w dorzeczu Amazonki na terenach Peru, Kolumbii i Brazylii. Jest spotykana w dolnej części rzeki Nanay, w rzece Mazán i Tigre w Peru, w pobliżu Leticii w Kolumbii oraz w Igarapé Preto i w jeziorze Tefé w Brazylii.

Wielkość: w akwarium do 7 cm długości (co ciekawe, w naturze przeważnie jest mniejsza i nie przekracza 5 cm długości).

Zbiornik: ryby te zadowalają się już 60-litrowym akwarium, pod warunkiem jednak, że jest ono odpowiednio urządzone. Podłoże powinno być możliwie ciemne, zaleca się dodatkowe przykrycie go warstwą suchych liści dębowych, bukowych lub olchowych. Wśród dekoracji nie powinno zabraknąć kryjówek z korzeni i kawałków skorup orzechów kokosowych. Zbiornik częściowo należy obsadzić ocieniającymi dno roślinami. Oświetlenie powinno być umiarkowane, zaś filtracja wody intensywna, ale nie powodująca jej zbyt silnego ruchu. Woda powinna mieć temperaturę 23-27ºC, odczyn pH 5,0-6,0 oraz twardość nie wyższą niż 10ºdGH. Ryby są bardzo wrażliwe na gromadzące się w niej związki azotu, dlatego – poza intensywną filtracją – konieczne są regularne i częste, ale niezbyt obfite podmiany. Dodatkowo zaleca się filtrować wodę przez torf lub dodawać do niej płynne wyciągi zawierające garbniki.

Charakterystyka: ryba terytorialna i agresywna wglądem przedstawicieli własnego gatunku. Inne ryby na ogół ignoruje. Należy pielęgnować jednego samca w towarzystwie co najmniej trzech samic. Samiec obejmuje we władanie cały zbiornik, zaś samice dzielą go pomiędzy siebie na mniejsze rewiry. Należy zadbać, aby w każdym z tych rewirów znalazły się gwarantujące rybom poczucie bezpieczeństwa kryjówki. Wraz z haremem tych pielęgnic można pielęgnować np. różne gatunki kąsaczy, które doskonale uzupełniają obsadę zbiornika.

Opis: ciało wydłużone, srebrno-oliwkowe z wydłużonymi płetwami. Zgodnie z nazwą  na bokach ciągną się dwa ciemne pasy – jeden ciemnobrunatny wzdłuż grzbietu, zaś drugi – niemal czarny – wzdłuż linii bocznej. Pokrywy skrzelowe i łuski mienią się niebieskawo, błękitne są również płetwy. Dymorfizm płciowy zaznacza się dość wyraźnie: samce są większe od samic, bardziej kolorowe oraz posiadają dłuższe płetwy, a zwłaszcza płetwę grzbietową.

Rozmnażanie: ikra składana jest w kryjówkach, np. w łupinach orzechów kokosowych lub w leżących na dnie doniczkach. Jaja w ilości od 30 do 60 są przyklejane do sufitu groty. Zarówno ikrą, jak i wykluwającymi się z niej młodymi opiekuje się głównie samica, podczas gdy samiec z pewnej odległości strzeże kryjówki przed ewentualnymi napastnikami.

Pokarm: żywe lub mrożone rureczniki i larwy owadów, plankton, suche płatki i granulki. Ryba niekłopotliwa w wykarmieniu, lubi jednak różnorodną i często urozmaicaną dietę. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2012 (119).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button