ArtykułyEncyklopedia

Betta rubra

Encyklopedia akwarystyczna

Betta rubra

Pochodzenie: zamieszkuje wody Sumatry, głównie jeziora Toba i wpadających do niego cieków wodnych.

Wielkość: do 5 cm długości.

Akwarium: dla pary min. 80 l, dla większej grupy – min. 150 l, szczelnie przykryte. Zbiornik należy wyposażyć w umiarkowane oświetlenie, wydajnie pracujący filtr oraz, ew. grzałkę. Wskazane podłoże z grubego piasku lub drobnego żwiru i liczne korzenie, kawałki drewna i łupiny orzechów kokosowych zapewniające rybom dostatek kryjówek. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty miękkolistnymi roślinami. Woda: niezbyt ciepła (22-23°C), pozostałe parametry mają mniejsze znaczenie. Należy utrzymywać ją w czystości poprzez intensywną filtrację oraz regularne, dość znaczne podmiany.

Charakterystyka: ten nieduży bojownik należy do ruchliwych, ale raczej łagodnych ryb. Można pielęgnować go zarówno w parach, jak i w większych grupach tak w akwariach gatunkowych, jak i ogólnych z innymi niedużymi mieszkańcami o spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach.

Opis: ciało krępe i dość masywne. Płetwa ogonowa łagodnie zaokrąglona. Płetwa grzbietowa nieco wydłużona i wyraźnie zaostrzona. Grzbiet oliwkowobrązowy, na bokach samca naprzemiennie ułożone czerwone i błękitne pionowe pasy – u samic pasy te są złociste i błękitne. Centralna część płetwy ogonowej błękitna, zewnętrzna czerwona, skraj lazurowy. Płetwa grzbietowa ciemnoczerwona, jasnoniebiesko obrzeżona. Nasada i skraj płetwy odbytowej błękitne, wzdłuż jej brzegu ciągnie się szeroki, ciemnoczerwony pas. Pokrywy skrzelowe częściowo czerwone. Samce są jaskrawiej ubarwione od samic.

Rozmnażanie: gatunek ten zalicza się do gębaczy. Ikra jest inkubowana przez 12-17 dni w jamie gębowej samca. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów hodowlanych zaleca się odłowienie „ciężarnego” ojca do oddzielnego zbiornika, gdzie będzie mógł uwolnić młode. Narybek należy karmić świeżo wyklutymi larwami solowca, przechodząc stopniowo na grubsze pokarmy.

Pokarm: preferuje żywy lub mrożony plankton i larwy owadów. Po przyzwyczajeniu zjada także suche pokarmy. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button