ArtykułyPorady

Biotop polskich wód w akwarium

PORADY - Listy do Redakcji

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Witam,
Jestem aktywnym wędkarzem, jak i akwarystą. Tak myślałem czy da radę założyć biotop Polski? 
Problem w tym, że temperatura naszych wód jest w porównaniu z tropikiem zimna. Jak utrzymać ją na poziomie około 18 stopni, bo tyle chyba mają nasze wody, jak w lato czy teraz mam 26 bez grzałki. Mogę prosić o poradę na temat sprzętu do chłodzenia, większej wiedzy na ten temat nie mam. 
Pozdrawiam Norbert

Szanowny Panie Norbercie,

Oczywiście, biotop polskich wód, zarówno rzecznych, jak i wód stojących, jest jak najbardziej możliwy do przybliżonego odtworzenia. Tak zwane akwarium zimnowodne ma wielu zwolenników wśród polskich akwarystów. Większość krajowych gatunków ryb, roślin oraz innych organizmów z powodzeniem może być hodowana w domowym zbiorniku. Należy jednak pamiętać, że wiele rodzimych gatunków, zwłaszcza tych mniejszych, objęta jest ścisłą ochroną gatunkową na terenie naszego kraju, a pozyskiwanie ich z naturalnych zbiorników i przetrzymywanie w domu jest karalne. Również większość ryb posiada wymiary i okresy ochronne, w których nie wolno ich zabierać ze środowiska naturalnego. Można je jednak pozyskiwać z innych źródeł jak z np. sklepów zoologicznych, przez stowarzyszenia itp.

Jak Pan trafnie zauważył, podwyższona temperatura panująca w mieszkaniach, zwłaszcza w letnich miesiącach, może sprawiać problem. Powoduje ona tzw. przyduchę, czyli obniżenie się poziomu tlenu w wodzie (w związku z malejącą rozpuszczalnością tego gazu w wodzie wraz ze wzrostem temperatury). Objawia się ona przez ciężkie dyszenie ryb przy powierzchni wody i łapczywe nabieranie przez nie powietrza znad lustra wody. Niektóre gatunki krajowe, jak np. karaś pospolity (Carassius gibelin) są mniej wrażliwe na deficyt tlenu w wodzie, dlatego podwyższona temperatura wody nie stanowi dla nich większego problemu. Natomiast inne gatunki, jak np. miętus pospolity (Lota lota) w temperaturze wody powyżej 20ºC staje się odrętwiały a dalszy wzrost temperatury jest dla niej niebezpieczny.

Istnieje kilka sposobów

na utrzymywanie niższych temperatur wody w akwarium, choć trzeba przyznać, że najskuteczniejszym jest zastosowanie specjalnej chłodziarki do wody. Oczywiście jest ona najdroższa, ale pozwala na utrzymywanie temperatury na stałym poziomie, bez ryzyka wahań.

Można również często podmieniać wodę na chłodniejszą (ale o tych samych parametrach).

Innym, stosowanym nawet w akwariach tropikalnych (w czasie upałów), jest umieszczanie w zbiorniku plastikowej butelki z zamrożoną wodą. Wadą tej metody jest to, że pomijając walory estetyczne, nie jest ona bardzo wydajna i często trzeba ją wymieniać.

Innym sposobem jest, o ile to możliwe, założenie zbiornika w pomieszczeniu umiejscowionym po północnej stronie budynku, poza zasięgiem promieni słonecznych ogrzewających pomieszczenia od strony południowej.

Kolejnym sposobem na obniżenie temperatury jest zainstalowanie kilka centymetrów nad lustrem wody deszczowni, przez którą przepływa woda z filtra i wpada do akwarium oraz ustawienie wentylatora, który kierowałby strumień powietrza wprost na wodę wylatującą z deszczowni. Doprowadzałoby to do ochłodzenia strumienia wody wpadającego do zbiornika.

Jeśli już w akwarium (zarówno krajowym, jak i tropikalnym) dochodzi do podwyższenia temperatury, należy intensywnie natleniać wodę poprzez wymuszanie ruchu powierzchni wody lub poprzez stosowanie napowietrzaczy.

Karol Kopeć

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2016 (158).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button