ArtykułyPorady

Workoskrzel azjatycki Heteropneustes fossilis

PORADY - Listy do Redakcji

Workoskrzel azjatycki Heteropneustes fossilis

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Proszę napiszcie coś o workoskrzelu azjatyckim.

Szanowny Panie Konradzie,

Workoskrzel azjatycki, zwany również długowąsem azjatyckim (Heteropneustes fossilis) to gatunek słodkowodnego suma, zamieszkującego wody stojące i wolno płynące południowej Azji, od Iraku aż po Malezję.

W akwarium rzadko przekracza długość 30 cm (zaś w naturalnych wodach w obszarze zamieszkiwania – nawet ponad 70 cm), nie należy do małych sumów. Posiada wydłużone, walcowate ciało z dość niewielką głową, spłaszczoną grzbietobrzusznie, zakończoną dużym otworem gębowym. Z jego obrzeżenia wyrastają cztery pary długich wąsów. Ciało posiada barwę ciemnobrunatną, ciemnoszarą, do niemal czarnej, prócz dwóch pasów biegnących wzdłuż boków ryby, o lekko jaśniejszej barwie, lecz nie zawsze są one widoczne.

Ryby te pozbawione są łusek. Silnie wydłużona, wyposażona w bardzo długą (dwie trzecie długości ciała) płetwą odbytową, zakończona małą, łopatkowatą płetwą ogonową, tylna część ciała stanowi główny narząd ruchu ryby. Płetwy piersiowe, również dobrze rozwinięte, stanowią uzupełnienie narządu ruchu. Wyposażone są one również w bardzo skuteczną broń – promienie tych płetw przekształcone są w swego rodzaju kolce, połączone kanalikiem z gruczołem jadowym. Służą one rybie przede wszystkim do obrony. Ukłucie przez owe kolce powoduje bardzo silny ból oraz obrzęk, przez co podczas hodowli należy bardzo unikać bezpośredniego kontaktu z rybami oraz uważać podczas ingerencji w akwarium, zwłaszcza manewrowania nieosłoniętą ręką.

Według niektórych źródeł

toksyny produkowane przez ten gatunek są wykorzystywane w tradycyjnej, dalekowschodniej medycynie ludowej na różne dolegliwości zdrowotne. Dymorfizm płciowy jest bardzo słabo zaznaczony. Oznaczenia samca lub samicy dokonuje się zwykle na podstawie różnic w „objętości” partii brzusznych – samice (jak to często bywa u wielu gatunków) są bardziej krępe, zaś samce są bardziej smukłe.

Według literatury, sum ten nie rozmnaża się w warunkach akwariowych. W hodowli należy pamiętać, że ryby te dorastają do dość pokaźnych rozmiarów, jak na standardowe akwaria, a więc należy im zapewnić spory, minimum 200-300 litrowy zbiornik. Trzeba mieć to na względzie, zwłaszcza że w sklepach często są sprzedawane jako młode, kilkucentymetrowe sumiki. Akwarium powinno być bardzo dokładnie przykryte, ponieważ sumy te wykazują tendencję do urządzania sobie „wycieczek” poza akwarium nawet przez pozornie niewielkie otwory, a pozbawione łusek,  pokryte śluzem, elastyczne ciało im w tym bardzo pomaga.

Podłoże

z drobnoziarnistego piasku, pozbawione elementów o ostrych krawędziach będzie najlepsze do hodowli tego gatunku. Jako ozdoby można użyć korzeni oraz otoczaków, stanowiących kryjówkę dla tego skrytego, żerującego głównie w nocy suma.

Parametry wody nie odgrywają tak znacznej roli, jednak nie powinna ona być bardzo twarda (do 15˚), temperatura w przedziale 22-26˚C, zaś odczyn pH od 6 do 8. Należy jednak zbiornik wyposażyć w wydajny filtr oraz zadbać o częste podmiany wody, ponieważ dieta tych ryb składa się głównie z pokarmów mięsnych, a co za tym idzie – długowąsy wytwarzają dużo produktów przemiany materii zanieczyszczających wodę.

Jeżeli już wspomniałem o diecie ryb, to mimo iż najchętniej spożywają pokarmy pochodzenia zwierzęcego, jak np. larwy owadów, skorupiaki, małe ryby – zarówno żywe jak i martwe, to generalnie są one organizmami wszystkożernymi, chętnie przyjmującymi również pokarmy roślinne, płatkowane, wafle, granulaty itp. Sumy te należą do ryb agresywnych i najlepiej hodować je w akwariach jednogatunkowych – oczywiście do momentu, kiedy urosną do rozmiarów, przy których stanowiłyby zagrożenie zwłaszcza dla małych gatunków zamieszkujących ten sam zbiornik.

Karol Kopeć

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2016 (157).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button