ArtykułyEncyklopedia

Blyksa japońska (Blyxa japonica)

Encyklopedia akwarystyczna

Blyksa japońska (Blyxa japonica)

Blyksa japońska (Blyxa japonica). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11/2011 (112).

Pochodzenie: gatunek azjatycki, wbrew nazwie występuje nie tylko w Japonii, ale również na Kamczatce, w Chinach, Korei i Tajlandii. Jest rośliną wodną lub bagienną – porasta zarówno płytkie akweny, jak mokradła oraz inne tereny wilgotne.

Opis: odznacza się posiadaniem charakterystycznych, szydlastych, jasnozielonych liści, z zaostrzonymi czubkami. W zależności od oświetlenia ich barwa bywa zmienna, od jasno- do oliwkowozielonej. Roślina wytwarza bardzo silny system korzeniowy, złożony z gęstych, białych korzeni.

Warunki uprawy: roślina dość kapryśna, nie zawsze łatwo się przyjmująca. Najkorzystniejsze warunki znajduje w zbiornikach z żyznym podłożem (komercyjny substrat organiczny, ziemia ogrodowa, glina), jasno oświetlonych i wypełnionych wodą o temperaturze ok. 25°C. Niektórzy hodowcy zalecają przejściowe obniżenie temperatury w okresie zimowym nawet do 16°C, choć nie wydaje się być to warunkiem koniecznym dla utrzymania rośliny w dobrej kondycji. Pozostałe parametry wody mają mniejsze znaczenie (choć niektórzy twierdzą, że preferuje wodę miękką). Wymaga obfitego nawożenia, w tym również wzbogacania wody w węgiel. Po zaakceptowaniu warunków panujących w danym zbiorniku rośnie stosunkowo szybko, tworząc malownicze kępy.

Rozmnażanie: wegetatywne, poprzez sadzonki wyrastające z kłącza.

Wykorzystanie: roślina bardzo wszechstronna: w większych akwariach idealna na pierwszy plan, w średnich i małych dobrze prezentuje się w dużych kępach w centralnej, a nawet w tylnej części. (js)

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button