ArtykułyEncyklopedia

Blyxa alternifolia

Encyklopedia akwarystyki

Blyxa alternifolia. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11/2011 (112).

Pochodzenie: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia.

Opis: kształtem przypomina poprzedni gatunek. Wytwarza charakterystyczne pędy o wąskich, lancetowatych liściach, osadzonych naprzeciwlegle na łodydze w dość znacznej odległości od siebie. W dobrym oświetleniu przybierają one piękną, czerwonawą barwę. W zależności od warunków panujących w akwarium roślina osiąga od 15 do 40 cm wysokości i od 5 do 10 cm szerokości.

Warunki uprawy: roślina dość wymagająca. Dobrze rośnie na żyznym podłożu (najlepiej specjalistycznym podkładzie organicznym) i pod silnym oświetleniem. Nie znosi zacienienia. Wymaga regularnego nawożenia, w tym dość znacznej ilości preparatów żelazowych oraz węgla. Preferuje lekko kwaśną (pH 6,0-7,0), niezbyt twardą (do 15°dGH) wodę o temperaturze 22-28°C. W korzystnych warunkach rośnie stosunkowo szybko.

Rozmnażanie: wegetatywne, poprzez sadzonki wyrastające z kłącza.

Wykorzystanie: w większych akwariach służy do obsadzania przedniego planu, gdzie tworzy malownicze, gęste zakrzaczenia o charakterystycznej, czerwonawej barwie. Należy sadzić ją pojedynczo lub w niewielkich kępach. W średniej wielkości zbiornikach dobrze nadaje się do części centralnej, gdzie sadzimy ją w kępach obok roślin o kontrastowych barwach. Wreszcie w krewetkariach i innych nanoakwariach może służyć jako roślina tylnego planu. Korzystnie wygląda wtedy np. w połączeniu z ponikłem żyworodnym (Eleocharis vivipara), które posadzone za nią, tworzy delikatną siateczkę zielonych cieniutkich liści, świetnie kontrastującą z barwami i kształtami pędów tego gatunku.

Uwagi: roślina ta jest niekiedy uznawana za odmianę B. japonica i określana jako B. japonica var. alternifolia; bywa też sprzedawana pod nazwą B. alternifolius. (js)

Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button