ArtykułyEncyklopedia

Blyxa alternifolia

Encyklopedia akwarystyki

Blyxa alternifolia. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11/2011 (112).

Pochodzenie: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia.

Opis: kształtem przypomina poprzedni gatunek. Wytwarza charakterystyczne pędy o wąskich, lancetowatych liściach, osadzonych naprzeciwlegle na łodydze w dość znacznej odległości od siebie. W dobrym oświetleniu przybierają one piękną, czerwonawą barwę. W zależności od warunków panujących w akwarium roślina osiąga od 15 do 40 cm wysokości i od 5 do 10 cm szerokości.

Warunki uprawy: roślina dość wymagająca. Dobrze rośnie na żyznym podłożu (najlepiej specjalistycznym podkładzie organicznym) i pod silnym oświetleniem. Nie znosi zacienienia. Wymaga regularnego nawożenia, w tym dość znacznej ilości preparatów żelazowych oraz węgla. Preferuje lekko kwaśną (pH 6,0-7,0), niezbyt twardą (do 15°dGH) wodę o temperaturze 22-28°C. W korzystnych warunkach rośnie stosunkowo szybko.

Rozmnażanie: wegetatywne, poprzez sadzonki wyrastające z kłącza.

Wykorzystanie: w większych akwariach służy do obsadzania przedniego planu, gdzie tworzy malownicze, gęste zakrzaczenia o charakterystycznej, czerwonawej barwie. Należy sadzić ją pojedynczo lub w niewielkich kępach. W średniej wielkości zbiornikach dobrze nadaje się do części centralnej, gdzie sadzimy ją w kępach obok roślin o kontrastowych barwach. Wreszcie w krewetkariach i innych nanoakwariach może służyć jako roślina tylnego planu. Korzystnie wygląda wtedy np. w połączeniu z ponikłem żyworodnym (Eleocharis vivipara), które posadzone za nią, tworzy delikatną siateczkę zielonych cieniutkich liści, świetnie kontrastującą z barwami i kształtami pędów tego gatunku.

Uwagi: roślina ta jest niekiedy uznawana za odmianę B. japonica i określana jako B. japonica var. alternifolia; bywa też sprzedawana pod nazwą B. alternifolius. (js)

Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button