ArtykułyEncyklopedia

Boraras urophthalmoides

Encyklopedia akwarystyczna

Boraras urophthalmoides

Razbora karłowata

Pochodzenie: wody Tajlandii, Kambodży, Malezji i Sumatry.

Wielkość: dorasta do 4 cm długości.

Akwarium: min. 30–40 l. Ryby te najlepiej czują się w stadach, umieszczone w akwariach gęsto zarośniętych kępami pierzastolistnych roślin, takich jak wywłócznik, rogatek czy limnofila. Oświetlenie powinno być stonowane poprzez warstwę delikatnych roślin pływających – najlepiej wgłębki. Wskazane jest możliwie ciemne podłoże – piasek lub drobny żwirek można wyścielić warstwą włóknistego, dobrze wyparzonego torfu lub suchych liści. Woda powinna mieć temperaturę 23–26°C, twardość ogólną 4–8°d i odczyn pH 5,0–6,5. Należy dokonywać jej regularnych, niewielkich podmian.

Charakterystyka: gatunek łagodny i towarzyski. Ryby te najefektowniej wyglądają w dużych stadach eksponowane w zbiornikach o możliwie ciemnym podłożu i dekoracjach (tak jak neony). Dobrym towarzystwem dla nich jest grupka sporo większych razbor klinowych.

Opis: dorasta do 4 cm długości. Cechą charakterystyczną tej ryby jest posiadanie na bokach wrzecionowatej niebieskoczarnej plamy ciągnącej się wzdłuż linii bocznej i zwężającej ku głowie i płetwie ogonowej. Plama ta jest od góry obwiedziona połyskującym, czerwonawym paskiem. Grzbiet i brzuch mają barwę oliwkowoszarą.

Pokarm: drobne pokarmy żywe, mrożone i suche.

Rozmnażanie: rozród tych ryb w niewoli jest dość skomplikowany. Zaleca się zastosowanie rusztu ikrowego, bowiem rodzice chętnie zjadają swobodnie składane w toni wodnej jaja. Narybek w ilości 30–200 szt. jest bardzo drobny i początkowo wymaga jako pokarmu żywych pierwotniaków i najmniejszych, świeżo wyklutych larw solowca. Rośnie za to bardzo szybko i już po 10 tygodniach osiąga dojrzałość płciową.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2015 (148).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button