ArtykułyEncyklopedia

Botia striata

Encyklopedia akwarystyczna

Bocja pręgowana

Pochodzenie: Indie. Gatunek zagrożony wyginięciem.

Wielkość: do 8 cm długości.

Zbiornik: min. 80 l, umiarkowanie oświetlony z wydajnąfiltracją. Konieczne liczne kryjówki wśród elementów dekoracyjnych (wskazane groty, np. wykonane z łupin orzechów kokosowych) oraz roślin. Parametry wody: temp. 22-28ºC, twardość ogólna do 12ºdGH, odczyn pH 6,0-7,5, konieczne częste i obfite podmiany.

Charakterystyka: gatunek łagodny i towarzyski – dobrze nadaje się do każdego akwarium ogólnego z małymi, spokojnymi rybami. Najlepiej trzymać gromadkę złożoną z co najmniej 6 osobników.

Opis: ciało wydłużone. Podstawowa barwa jest zmienna od jasnożółtej, poprzez pomarańczową do niemal miedzianej. Na tym tle ciągną się gęsto ułożone, wąskie, ciemne, niemal czarne, pionowe prążki skierowane dołem lekko ukośnie ku tyłowi. Z reguły są one podwójne, tj. dwa czarne prążki sąsiadują ze sobą, oddzielone wąziutkim żółtym paskiem, zaś między tymi parami żółte paski są szersze. Płetwy są niemal przezroczyste, nakrapiane dobrze widocznymi czarnymi punktami i cętkami. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.

Pokarm:. gatunek niekłopotliwy w wykarmieniu. Chętnie zjada karmę żywą, mrożoną i suchą. Żeruje w pobliżu dna. Najlepiej podawać mu larwy muchówek (ochotka, komar, wodzień), rureczniki, wazonkowce, rureczniki, niewielkie dżdżownice, a także opadające na dno suche płatki, granulki i tabletki. Ryby są najbardziej aktywne o zmierzchu i jest to najlepsza pora na karmienie. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2012 (118).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button