ArtykułyEncyklopedia

Cardamine lyrata

Encyklopedia akwarystyczna

Cardamine lyrata

Rzeżucha lirowata

Pochodzenie: bagna, tereny podmokłe i obszary zalewowe Chin, Korei, Japonii i Rosji (tu zwłaszcza strefy przybrzeżne jezior i strumieni wschodniej Syberii).

Opis: roślina z rodziny kapustowatych dorastająca do 40 cm wysokości i rozrastająca się do szerokości 20 cm. Liście okrągłe o pofalowanych brzegach osadzone na łodydze na długich ogonkach w jasnozielonym kolorze. Kłącze płożące się z pionowo wyrastającymi łodygami. Korzenie słabe, białe i cienkie wyrastające z kłączy i węzłów łodygowych rośliny.

Warunki uprawy: roślina wymagająca dość silnego oświetlenia. W słabym jej łodygi stają się przezroczyste i wiotkie. Międzywęźla stają się rzadsze, liście karłowacieją i wyrastają rzadziej. W dobrych warunkach rośnie szybko i wymaga częstego przycinania. Nie lubi silnego prądu wody. Zakres tolerowanych temperatur: 13-25ºC. Preferuje warunki zimnowodne i w niższej temperaturze tworzy gęste dekoracyjne krzaczki. Wymaga żyznego podłoża. Zaleca się suplementację CO2.

Rozmnażanie: roślina nasienna zakwitająca (białe drobne kwiaty). W akwarium najczęściej rozmnażana wegetatywnie przez podział kłącza lub fragmentację pędów.

Wykorzystanie: roślina dobra na środkowy plan, a także do wykorzystania przy bocznych ścianach akwarium. Najlepiej sadzić po 2-3 sadzonki, które dalej rozrastają się poziomo. Można też zaaranżować ją na drewnie lub jako roślinę pływającą. Latem poleca się ją do obsadzania stawików ogrodowych.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11-12/2015 (154).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button