ArtykułyEncyklopedia

Cardisoma guanhumi

Encyklopedia akwarystyczna

Cardisoma guanhumi

Pochodzenie: nadmorskie błota, ujścia rzek i strefy przybrzeżne Atlantyku (północna część Ameryki Południowej, Ameryka Środkowa, Karaiby, południe Ameryki Północnej).

Opis: kraba tego cechuje duża zmienność kolorystyczna – od jasnego do ciemnego brązu, poprzez szarość, aż do odcieni niebieskich i fioletowych. Osiąga ciężar przekraczający 500 g (zwykle ok. 400 g).

Charakterystyka: wiedzie głównie lądowy tryb życia, kopiąc nory i poruszając się z maksymalną prędkością 100m/h. Rośnie wolno. Dobrze czuje się w wodzie o różnym zasoleniu, ale sezonowo bez problemów egzystuje w wodzie słodkiej. Jedynie do rozmnażania potrzebuje wody morskiej. Najbardziej aktywny jest o świcie i zmierzchu,

Pokarm: gatunek wszystkożerny (tzw. oportunista pokarmowy). Zjada głównie różne cząstki roślinne, a także mięczaki, owady i padlinę.

Akwarium: konieczne duże akwarium z częścią wodną i lądową (paludarium). Część lądową można utworzyć z drewna i skał, ale najlepiej usypać warstwę substratu, głęboką na ok. 30–40 cm, złożoną z piasku zmieszanego z gliną i wzmocnioną kamieniami. Skorupiak ten nie nadaje się na lokatora zbiornika towarzyskiego – w naturze uprawia kanibalizm. Optymalna temperatura 24–30°C. Należy zapewnić dużą wilgotność powietrza, a zbiornik trzeba szczelnie przykryć (uniemożliwiając zwierzęciu ucieczkę).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2017 (164).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button