Encyklopedia

Cardisoma guanhumi

Pochodzenie: nadmorskie błota, ujścia rzek  i strefy przybrzeżne Atlantyku (północna część Ameryki Południowej, Ameryka Środkowa, Karaiby, południe Ameryki Północnej).

Opis: kraba tego cechuje duża zmienność kolorystyczna – od jasnego do ciemnego brązu, poprzez szarość, aż do odcieni niebieskich i fioletowych. Osiąga ciężar przekraczający 500 g (zwykle ok. 400 g).

Charakterystyka: wiedzie głównie lądowy tryb życia, kopiąc nory i poruszając się z maksymalną prędkością 100m/h. Rośnie wolno. Dobrze czuje się w wodzie o różnym zasoleniu, ale sezonowo bez problemów egzystuje w wodzie słodkiej. Jedynie do rozmnażania potrzebuje wody morskiej. Najbardziej aktywny jest o świcie i zmierzchu,

Pokarm: gatunek wszystkożerny (tzw. oportunista pokarmowy). Zjada głównie różne cząstki roślinne, a także mięczaki, owady i padlinę.

Akwarium: konieczne duże akwarium z częścią wodną i lądową (paludarium). Część lądową można utworzyć z drewna i skał, ale najlepiej usypać warstwę substratu, głęboką na ok. 30–40 cm, złożoną z piasku zmieszanego z gliną i wzmocnioną kamieniami. Skorupiak ten nie nadaje się na lokatora zbiornika towarzyskiego – w naturze uprawia kanibalizm. Optymalna temperatura 24–30°C. Należy zapewnić dużą wilgotność powietrza, a zbiornik trzeba szczelnie przykryć (uniemożliwiając zwierzęciu ucieczkę).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2017 (164).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Close