Egzotyczne akwaria Palmiarni Miejskiej w Gliwicach w obiektywie Andrzeja Zabawskiego
PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Egzotyczne akwaria Palmiarni Miejskiej w Gliwicach w obiektywie Andrzeja Zabawskiego
Fotoreportaż z gliwickiej palmiarni był dla mnie swego rodzaju eksperymentem. Po raz pierwszy temat zrealizowałem bowiem w całości bez światła lampy błyskowej.
Specyfika fotografii akwarystycznej – czyli niedostatek światła zastanego i rzadko kiedy czysta, przejrzysta woda, a na dodatek ruchome i najczęściej niewielkie obiekty, wreszcie konieczność użycia małego otworu przysłony i niezbyt długiego czasu naświetlania – zakłada dużą skali trudności. Bez wspomagania w postaci światła lampy błyskowej to prawdziwy fotograficzny „hardcore”.
Słowo o samych akwariach. Przyznam, że robią ogromne wrażenie. Zarówno same zbiorniki, jak i ich obsada. Są cztery. Każdy symuluje inny biotop. Największe z nich, o pojemności 60 tysięcy litrów, to Amazonia ze swoją „szefową” w postaci dwumetrowej Arapaima gigas.
Trzy mniejsze akwaria, każdy o pojemności około 10 tysięcy litrów, odtwarzają biotopy jeziora Tanganika, rzek Azji Południowo-Wschodniej oraz rzek Polski. Całość prezentuje się wspaniale. Jedyne zastrzeżenia można mieć do obsady. Szczególnie w stosunku do akwarium tanganickiego, gdzie mamy miks gatunków roślinożernych z rodzaju Tropheus czy Petrochromis i typowych drapieżników, jak Cyphotilapia frontosa czy Altolamprologus calvus i Altolamprologus compressiceps.
Szczerze polecam odwiedzenie gliwickiej palmiarni, bo pawilon akwarystyczny dostarczy każdemu niezapomnianych wrażeń.
Andrzej Zabawski
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2017 (163).
- Magazyn Akwarium nr 3/2017 (163)15,90 zł – 22,90 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł