Artykuły

Damian Skrabarczyk: Jeszcze słów kilka o Paretroplus menarambo – czyli o rybach, które boją się ciemności

RYBY - AFRYKA - MADAGASKAR

Jeszcze słów kilka o Paretroplus menarambo – czyli o rybach, które boją się ciemności

Fragment artykułu: Damian Skrabarczyk: Jeszcze słów kilka o Paretroplus menarambo – czyli o rybach, które boją się ciemności. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).

Pisząc artykuł do numeru 6/2017 Magazynu Akwarium o Paretroplus menarambo* , nie miałem pojęcia, że tak szybko przyjdzie mi dopisać uzupełnienie, które niewątpliwie należy się czytelnikom.
Jak nadmieniłem poprzednio, do tej pory brakowało dowodów na to, że para P. menarambo jest w stanie zupełnie naturalnie opiekować się ikrą – aż do momentu wyprowadzenia narybku. Obecnie sytuacja ta uległa diametralnej zmianie…
Jako że z natury jestem człowiekiem ciekawskim i upartym, postanowiłem dać szansę moim rybom. Chciałem się przekonać, jak to naprawdę jest z ich instynktem rodzicielskim.
Zawsze zakładam, że jeśli dany gatunek ryby nie chce się naturalnie rozmnażać w warunkach akwariowych lub też porzuca czy też zjada swoją ikrę, świadczy to o nieobecności jakiegoś czynnika, który występuje w środowisku naturalnym, a którego brak jest właśnie w akwarium.
Pierwszym czynnikiem, o którym pomyślałem, był spokój, a właściwie jego brak, który mógł doskwierać parze tarlaków P. menarambo, niepokojonej przez współmieszkańców. W celu zapewnienia rybom odpowiedniej intymności przygotowałem przegrodę z przyciętej na wymiar płyty z plexiglasu. Płytę tę dodatkowo zmatowiłem przez szlifowanie – tak, aby para tarlaków nie widziała pozostałych ryb w akwarium, co miało jej zapewnić dodatkowy spokój.
*Damian Skrabarczyk, Paretroplus menarambo – ostatni „Madagaskarianin”, Magazyn Akwarium 6/2017 (166).

Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer Zamawiam ten artykuł
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close