Artykuły

Kamil Hazy: Rio Guaporé – rzeka pełna roślin

Rio Guaporé – rzeka pełna roślin

Akwarium biotopowe. Ameryka Południowa to kontynent, który dostarcza akwarystom wielu inspiracji i materiału do tworzenia zbiorników. Mnogość dostępnych w handlu ryb i roślin z tego kontynentu oraz zróżnicowane środowisko ich występowania daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżowania zbiornika.

Rzeki Ameryki Południowej

płyną zarówno przez obszary górskie, położone na dużych wysokościach, jak również przez gęste, tropikalne lasy i rozległe równiny, miejscami pełne roślin, a miejscami praktycznie ich pozbawione. Ich wody są przejrzyste, „czarne” bądź „białe”, w zależności od lokalizacji oraz zmienności otaczającego je terenu. Wszystko to sprawia, że potencjalnych biotopów do odtworzenia mamy niezliczoną wręcz ilość, a nasze możliwości są potęgowane przez obecność wielu całkiem niezłych opracowań traktujących o tych biotopach.

Dla osób, które śledzą moje dotychczasowe biotopowe inspiracje, nie jest tajemnicą, że dość solidnie zgłębiam środowiska wodne nazywane „clear water”. Rzeki z przejrzystymi wodami oraz ich ekologia fascynują mnie obecnie najbardziej ze wszystkich rodzajów środowisk wodnych spotykanych na kontynencie południowoamerykańskim. Czytelnicy Magazynu Akwarium znają zapewne jeden z moich poprzednich artykułów, w którym przybliżyłem jeden ze szczególnych obszarów leżący na terenie Brazylii – Pantanal.

Dziś chciałbym Was zabrać w podróż nieco bardziej w kierunku zachodnim, na brazylijsko-boliwijskie pogranicze, gdzie swoje wody toczy jedna z ciekawszych moim zdaniem rzek Ameryki Południowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button