Drobnoustek ozdobny – Ukośnik ozdobny (Nannostomus eques)
Pochodzenie: Ameryka Południowa – drobnoustek ozdobny zamieszkuje środkową oraz górną część biegu Amazonki.
Wielkość: do 5 cm długości.
Zbiornik: min. 50 l pojemności, wyposażony w wydajny filtr z dobrej jakości wkładem biologicznym. Rurka wylotowa filtra powinna być skierowana na ściankę akwarium lub w jego róg tak, aby strumień wody nie burzył zbytnio jej powierzchni. Oświetlenie zbiornika nie może być zbyt jasne, choć trzeba liczyć się z wymaganiami roślin pływających oraz faktem, że ich warstwa na powierzchni wody stłumi nieco jego intensywność. Wskazane jest wyposażenie akwarium w ciemne tło, które podkreśli barwy rybek. Musi być też szczelnie przykryte szybą lub pokrywą z oświetleniem. Podłoże z drobnego żwiru i dekoracje w postaci niewielkich kawałków drewna, korzeni i lignitów. Nieodzowna w akwarium jest zieleń, a przede wszystkim wspomniane już rośliny pływające. Ukośniki wręcz uwielbiają przebywać w cieniu pod ich osłoną. Najlepiej czują się wśród gatunków wytwarzających długie, unoszące się w toni wodnej korzenie takich jak różdżyce, pistia lub salwinia. Nie wolno zapomnieć również o obsadzeniu dna akwarium. Najlepiej nadają się do tego rośliny o dość szerokich liściach, gdyż wśród nich w warunkach naturalnych ukośniki odbywają tarło. Mogą to być np.: ludwigie, mniejsze zwartki i żabienice oraz nadwódka bluszczowa itp. Pędy roślin nie powinny jednak dochodzić do samej powierzchni wody tak, aby między korzeniami gatunków pływających pozostało dość miejsca dla rybek. Zalecane parametry wody: temperatura 22-26ºC, twardość 2-12ºdGH, odczyn pH 6,5-7,0. Co tydzień należy delikatnie dokonywać podmiany ok. ¼ zawartości zbiornika.
Charakterystyka: należy do ryb zgodnych i towarzyskich. Powinno się trzymać w akwarium gromadkę przynajmniej kilkunastu osobników. Najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, chociaż można próbować łączyć go z innymi gatunkami o podobnych wymaganiach, jak np. drobne kąsaczowate (bystrzyki, zwinniki, błyszczyki, neony, tetry), piękniczkowate (gupiki, platki, mieczyki), niewielkie, łagodne sumiki (np. kiryski) i zbrojniki itp. Raczej należy unikać towarzystwa większych ryb oraz szybko pływających gatunków takich jak np. danio czy brzanki. Ich obecność może działać na ukośniki stresująco i powodować, że stają się one płochliwe.
Opis: ryby pływają w charakterystycznej pozycji – wyraźnie na ukos z wysoko „zadartą” głową i opuszczonym ogonem. Takie ustawienie ciała umożliwia im lepszą obserwację powierzchni wody, szybsze dostrzeżenie potencjalnej zdobyczy i natychmiastowe podjęcie ataku w jej kierunku. Ciało smukłe, torpedowate, zwężające się przy głowie i przy ogonie. Ubarwienie zmienne nie tylko w zależności od nastroju i warunków w akwarium, ale nawet od pory dnia. Zazwyczaj grzbiet jest jasnobrązowy do oliwkowego. Od pyszczka poprzez oko i całą długość ciała ciągnie się szeroki, czarny pas. W swej tylnej części zachodzi aż na dolny płat płetwy ogonowej i przybiera barwę ciemnowiśniową. Nocą ten sam jednolity za dnia pas jest postrzegany jako szereg drobniutkich ukośnych kreseczek. Brzuch i spód ciała mają barwę srebrzystobiałą. Płetwa ogonowa jest nieco asymetryczna, jej dolna część przewyższa szerokością górną. Górny płat ogonowej oraz wszystkie pozostałe płetwy są przezroczyste. Rozpoznanie płci u tego gatunku nie nastręcza większych trudności. Płetwa odbytowa samców jest wydłużona z dużą jaskrawoczerwoną plamą obrzeżoną białym paskiem z niebieskim odcieniem. Również końcówki płetw brzusznych u przedstawicieli brzydszej płci są białoniebieskie. Poza tym samice są nieco pełniejsze od swych partnerów, szczególnie w części brzusznej.
Rozmnażanie: do rozrodu należy przeznaczyć oddzielne, niewielkie (15-20 l) akwarium. Dno można wysypać wyparzonym żwirem lub piaskiem i umieścić w nim kępkę roślin o szerokich liściach, np. małych zwartek. Woda w zbiorniku powinna mieć temperaturę 26-28ºC, twardość poniżej 5ºdGH i pH około 6,5. Do tarła przeznaczamy parę młodych, jaskrawo ubarwionych ryb. Taniec godowy ma miejsce wśród liści roślin. W jego kulminacyjnym momencie para ryb łączy się, niczym w namiętnym pocałunku, pyszczkami. Ich brzuszki są skierowane do siebie, a ciała tworzą jakby ramiona trójkąta, którego wierzchołkiem są ich głowy. W tej nietypowej pozycji samica rozpoczyna składanie ikry. Najpierw ocenia pyszczkiem, czy liść jest odpowiedni, po czym zaczyna przyklejać do jego spodniej strony jaja natychmiast zapładniane przez samca. Bezpośrednio po zakończeniu tarła dorosłe ryby należy odłowić, gdyż z upodobaniem zjadają one własną ikrę. Ponieważ jaja nie znoszą zbyt ostrego światła, wskazane jest zacienienie akwarium. Młode wylęgają się po 24 godzinach. Z reguły jest ich niewiele (do 100 sztuk). Są bardzo małe, niemal zupełnie przezroczyste i wyposażone w ogromne woreczki żółtkowe. Zwarte w nich zapasy wystarczają narybkowi na 5-6 dni. Po upływie tego czasu młode ukośniki są już trzykrotnie dłuższe niż w chwili narodzin. Łączą się w stadka i trwają bez ruchu wśród liści roślin. Należy wtedy rozpocząć podawanie im pokarmu. Początkowo są to larwy solowca, wrotki i pierwotniaki. Młode rosną niezwykle szybko i wkrótce można zacząć podawać im nieco grubszy plankton oraz siekane larwy owadów, a nawet drobno roztarty suchy pokarm.
Pokarm: koniecznie musi być podawany na powierzchnię wody. Ryby po prostu ignorują spadający na dno lub leżący na nim pokarm. Chętnie zjadają dość duże kęsy, np. larwy komarów, ochotkę, szklarkę, grubszy plankton. Przyjmują pokarm żywy, mrożony i suchy. Wartościowym uzupełnieniem jadłospisu są owady, np. wlewane do akwarium rozbełtywane w wodzie muszki owocowe. (js)
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2012 (114).