Elacatinus evelynae. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 8/2011 (109).
Pochodzenie: zamieszkuje zachodnią część Oceanu Atlantyckiego od Bahamów i Małych Antyli po północne wybrzeża Ameryki Południowej. Spotykany także na Wielkich Antylach i w zachodniej części Karaibów. Typowy gatunek rafowy występujący zwykle w płytkich wodach, choć sporadycznie obserwowany nawet na głębokości 53 m.
Wielkość: do 4 cm długości.
Zbiornik: ustabilizowane akwarium rafowe obfitujące w kryjówki. Z racji na niewielkie rozmiary ryb z powodzeniem można pielęgnować je już w 30-40-litrowych nanoakwariach. W większych zbiornikach należy wprowadzać te ryby zawsze na długo przed gatunkami drapieżnymi tak, aby zdążyły się uprzednio zadomowić i znaleźć bezpieczne kryjówki.
Charakterystyka: gatunek łagodny, nie zagrażający innym mieszkańcom akwarium. Należy pielęgnować dobraną parę lub pojedynczy okaz. Agresja występuje jedynie w przypadku, gdy dobrana para zaczyna bronić swego terytorium i atakuje pozostałych przedstawicieli swego gatunku oraz gatunków pokrewnych.
Opis: anglojęzyczna nazwa ryby „Sharknose goby” (babka rekinonosa) nawiązuje do charakterystycznego kształtu głowy tej ryby faktycznie przypominającej nieco z profilu głowę rekina. Ciało jest wydłużone; wzdłuż grzbietu i na bokach biegną naprzemiennie ułożone czarne i żółto-niebieskie pasy.
Pokarm: w naturze gatunek ten zalicza się do typowych „czyścicieli” odżywiających się pasożytami zewnętrznymi zbieranymi ze skóry innych ryb. W akwarium należy podawać mu zastępcze pokarmy w postaci drobnych mrożonek.
Rozmnażanie: gatunek ten sporadycznie rozmnaża się w niewoli (w handlu dostępne są osobniki hodowlane sprowadzane z Niemiec. (js)
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer