ArtykułyEncyklopedia

Giętkoząb perlistoplamy (Synodontis angelica)

Encyklopedia akwarystyczna

Giętkoząb perlistoplamy (Synodontis angelica). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 10/2011 (111).

Pochodzenie: zamieszkuje dorzecze rzeki Kongo poza jego zambijską częścią. Jest spotykany również w tzw. Stawie Stanleya (rozlewiska dolnej części Kongo) oraz w zlewniach Kasai i Ubangi. Sum ten jest bardzo elastyczny – występuje w wodach o bardzo szerokim zakresie parametrów i w rozmaitych biotopach.

Wielkość: rekordowe osobniki odławiane w naturze dorastają do 55 cm długości, w akwarium osiąga przeważnie znacznie mniejsze rozmiary.

Zbiornik: ze względu na dość znaczne rozmiary tych sumów, akwarium dla nich powinno mieć co najmniej 120 cm długości i 200-250 l pojemności. Należy je szczelnie przykryć. Ponieważ ryby preferują półmrok, oświetlenie nie powinno być zbyt silne, względnie należy je przytłumić, umieszczając na powierzchni wody warstwę roślin pływających (hiacynt wodny, pistia rozetkowa, salwinia, limnobium). Konieczna jest wydajna filtracja powodująca lekki ruch wody, wskazane jest też intensywne napowietrzanie zbiornika. Ponieważ ryby lubią przekopywać podłoże, najlepiej wykonać je z grubego, nie kaleczącego ich pysków piasku. Konieczna jest duża ilość kryjówek pomiędzy korzeniami i kawałkami drewna, względnie w sztucznych grotach, rurkach PCV itp. Ponieważ  sumy te pędzą nocny tryb życia, zaleca się zainstalowanie niebieskiego oświetlenia nocnego, w celu umożliwienia ich obserwacji po wyłączeniu oświetlenia głównego. Wskazane parametry wody to: temperatura 22-26°C, twardość do 16°dGH i odczyn pH 6,5-7,5. Wodę należy regularnie, dość znacznie podmieniać na świeżą, ale o takich samych parametrach.

Charakterystyka: ryba nocna, w naturze występująca w stadach. Również w akwariach zaleca się pielęgnować ją w grupach, złożonych z co najmniej 5-6 osobników. Pielęgnacja pojedynczego okazu jest możliwa, ale nie ma gwarancji, czy nie będzie wówczas napastował innych ryb. Gatunek nadaje się do zbiorników towarzyskich, przeznaczonych dla średniej wielkości ryb o podobnych wymaganiach. Ciekawostką jest, że sum ten potrafi bardzo sprawnie pływać do góry brzuchem, np. pobierając pokarmu unoszący się na powierzchni wody.

Opis: jeden z najpiękniejszych giętkozębów. Posiada masywną, dobrze opancerzoną głowę i ostre promienie w płetwach grzbietowej i ogonowej, chroniące go przed atakiem drapieżników. Odznacza się kontrastowym ubarwieniem z ciemnym tłem i pięknymi, jasnymi plamkami (stąd nazwa). Kolorystyka zarówno tła, jak i wspomnianych plamek może się znacząco różnić. Na tej podstawie wyodrębniono kilka odmian tych ryb, podniesionych obecnie do rangi podgatunków. Tło może być od jasnobrunatnego, poprzez czekoladowe i ciemnobrązowe do prawie czarnego, zaś plamki od perłowo białych po żółtawe, kremowe, a nawet lekko pomarańczowe. Dymorfizm płciowy praktycznie nie występuje.

Pokarm: ryba ta jest drapieżnikiem polującym w naturze na larwy owadów i inne drobne bezkręgowce wodne. W akwarium chętnie zjada mrożonki, pokarmy żywe (larwy owadów, rureczniki, niewielkie dżdżownice, doniczkowce), a – po przyzwyczajeniu – nawet pokarmy suche, najlepiej w opadających na dno granulkach.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.

Uwagi: podobnie jak gatunek poprzedni sum ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt zagrożonych w kategorii LC. (js)

     Zamawiam prenumeratę           Zamawiam ten numer     
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button