Giętkoząb wielkopłetwy (Synodontis euptera). Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 10/2011 (111).
Pochodzenie: rozległe obszary Afryki: dorzecze Białego Nilu, Czadu, Volty i Nigru. Ryba bardzo elastyczna środowiskowo – preferuje wolno płynące cieki wodne o mulistym podłożu, ale dostosowuje się też do bystrzejszych wód o kamienistym dnie. Toleruje stosunkowo szeroki zakres parametrów wody.
Wielkość: w naturze do 30 cm długości, w akwarium przeważnie mniejszy – do 18 cm.
Zbiornik: ze względu na dość znaczne rozmiary tych sumów, akwarium dla nich powinno mieć co najmniej 120 cm długości i 200-250 l pojemności. Należy je szczelnie przykryć. Ponieważ ryby preferują półmrok, oświetlenie nie powinno być zbyt silne, względnie należy je przytłumić, umieszczając na powierzchni wody warstwę roślin pływających (hiacynt wodny, pistia rozetkowa, salwinia, limnobium). Konieczna jest wydajna filtracja powodująca lekki ruch wody, wskazane jest też intensywne napowietrzanie zbiornika. Ponieważ ryby lubią przekopywać podłoże, najlepiej wykonać je z grubego, nie kaleczącego ich pysków piasku. Konieczna jest duża ilość kryjówek pomiędzy korzeniami i kawałkami drewna, względnie w sztucznych grotach, rurkach PCV itp. Ponieważ sumy te pędzą nocny tryb życia, zaleca się zainstalowanie niebieskiego oświetlenia nocnego, w celu umożliwienia ich obserwacji po wyłączeniu oświetlenia głównego. Wskazane parametry wody to: temperatura 22-26°C, twardość do 16°dGH i odczyn pH 6,5-7,5. Wodę należy regularnie, dość znacznie podmieniać na świeżą, ale o takich samych parametrach.
Charakterystyka: ryba stadna, zaleca się pielęgnować wspólnie co najmniej 5-6 osobników tego gatunku. Okazy trzymane pojedynczo mogą zacząć wykazywać agresję w stosunku do pozostałych mieszkańców zbiornika. Dobrze nadaje się do akwarium ogólnego, zwłaszcza z innymi średniej wielkości afrykańskimi rybami, takimi jak mruki, pielęgnice (czerwieniaki, garbacz hełmiasty, barwniaki), trzciniaki i świeciki kongijskie.
Opis: okazały sum o silnie wygrzbieconym ciele i niemal prostej linii brzucha (przystosowanie do życia na dnie). Swą nazwę gatunkową zawdzięcza posiadaniu wyjątkowo długich i szerokich płetw, a zwłaszcza płetwy grzbietowej. Pysk okala wieniec pierzastych wąsów. Ciało jasnobrunatne z licznymi, ciemnymi plamkami. Dymorfizm płciowy praktycznie nie występuje, choć w stadzie dorosłych ryb samice bywają na ogół nieco większe i masywniejsze od samców.
Pokarm: w naturze żywi się głównie larwami owadów, ale uzupełnia też dietę glonami. W akwarium zjada wszelkie pokarmy żywe i mrożone, po przyzwyczajeniu nie gardzi również mięsnymi i spirulinowymi pokarmami suchymi. Ryby najlepiej karmić po zmroku, po wyłączeniu oświetlenia dziennego.
Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.
Uwagi: ryba ta została wpisana do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Posiada tam status LC (Least concern – gatunek o mniejszym stopniu zagrożenia). (js)
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer