Artykuły

Hubert Zientek: Pomacea diffusa – najpopularniejsza ampularia w naszych akwariach

ŚLIMAKI

Pomacea diffusa – najpopularniejsza ampularia w naszych akwariach

Te przodoskrzelne ślimaki słodkowodne należą do rodziny Ampullariidae i w języku angielskim znane są jako apple snails (Pomacea diffusa zwany jest rozmaicie: spike-topped apple snail, Brazilian apple snail, golden mystery snail lub ivory snail).

Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa (Amazonia) oraz wyspy Morza Karaibskiego, ale introdukowano je lub zawleczono także na terytorium Azji, USA, na Hawaje, Filipiny czy Nową Zelandię, gdzie stały się uciążliwymi szkodnikami upraw rolnych (ryżu, kolokazji jadalnej, zwanej taro lub kleśnicą itp.) i obcymi taksonami inwazyjnymi. O tym, jak chować i rozmnażać ten gatunek w akwarium traktuje niniejszy artykuł.

Pamiętam, że gdy byłem jeszcze wesołym przedszkolakiem, mój ojciec miał spore akwarium (ponad 200 litrów) z gatunkami ówcześnie dostępnymi (mieczyki, molinezje, skalary). Chował też dwie wielkie ampularie (nie wiem, niestety, jakiego gatunku). Były zupełnie brązowe, a ja długo byłem przekonany, że to najzwyklejsze winniczki, które rodzic przyniósł z ogrodu. Pewnego razu ze zgrozą stwierdził, że ślimaki zjadają mu rośliny, i musi je w związku z tym wyrzucić. Zrobiło mi się szkoda osobliwych brzuchonogów i poprosiłem, aby mi je dał do mojej małej kuli, w której trzymałem gupiki. Ojciec niechętnie, ale zgodził się na to. Szybko jednak swoich nowych podopiecznych oddałem koledze z naprzeciwka, który miał większe akwarium, w mojej kuli tak duże zwierzęta już po kilku dniach zburzyły bowiem całą równowagę biologiczną.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button