ArtykułyPorady

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Porady ekspertów [reklama]

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Albert Sobczak OASEKażde oczko wodne

wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. Takie prace powinniśmy wykonać przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Co konkretnie? Przede wszystkim zabezpieczamy system filtracyjny. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C, system filtracyjny możemy spokojnie wyłączyć i schować do pomieszczenia gospodarczego – filtr biologiczny i lampa UVC nie wymagają takiego zabezpieczenia. Pompa może spokojnie „przezimować” w wodzie. Pompy Oase dają taką możliwość. Musimy również zadbać o samo oczko wodne. Czyścimy dno zbiornika ze szlamu specjalnym odkurzaczem, np. Pondovac, dodajemy do wody środki do absorbcji fosforanów, np. AquaActiv Phosless Direct, oraz instalujemy na lustrze wody sztuczny przerębel, np. IceFree Thermo lub IceFree 4 Seasons, w celu uniknięcia całkowitego zamarznięcia wody. Zadbajmy też o dobre natlenianie naszego stawu. Od chwili wspomnianego spadku temperatury przestajemy też karmić ryby, a z przycięciem roślin wodnych czekamy do wiosny.

Albert Sobczak, Sales Manager, Oase


Paweł Iglewski

Powierzchnię wody oczyszczamy z liści,

a dno zbiornika ze szczątków roślin i zwierząt. Można też wypompować część wody i muł z dna stawu, a następnie uzupełnić świeżą wodą, do której warto dodać preparat Tetra  Water Balance. Jeżeli w oczku żyją drobne zwierzęta, pozostawmy dla nich warstwę mułu i liści – tam przezimują. Pamiętajmy jednak, że w procesie gnicia resztek roślinnych zużywany jest tlen, więc jeżeli w stawie żyją ryby, przed nadejściem mrozu należy położyć na tafli styropianowy pływak albo specjalną grzałkę, by nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia wody. Rośliny o sztywnych pędach (szuwary) pozostawmy nieprzycięte, ponieważ woda zamarza wokół nich wolniej, dzięki czemu ułatwiona jest wymiana gazowa. Wrażliwe na chłód rośliny przenosimy do cieplejszych pomieszczeń. Z wody wyławiamy rośliny pływające. Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą, a hiacynty wodne i pistie – także posadzone w pojemniku wypełnionym mieszaniną piasku i gliny o wysokiej wilgotności. Lilie wodne posadzone na głębokości co najmniej metra przezimują bezpiecznie, a posadzone w koszach i rosnące w płytszej wodzie przenosimy tam, gdzie woda jest najgłębsza. Jesienią stopniowo zmniejszamy ilość pokarmu podawanego rybom, a gdy temperatura wody spada poniżej 10°C, przestajemy je karmić (bo już nie żerują, a niezjedzony pokarm pozostałby na dnie i zanieczyścił wodę). Jeśli staw jest głęboki (powyżej 1 m), ryby dobrze w nim przezimują, jeżeli jest płytszy – nie ryzykujmy i przenieśmy zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C. Należy przygotować dla nich duże akwarium lub inny pojemnik. Koniecznie trzeba zainstalować urządzenie napowietrzające typu Tetra Pond APK 400.

Paweł Iglewski, Ekspert ds. Akwarystyki, Tetra


Jesień to moment,

w którym powinniśmy się skupić na właściwym przygotowaniu zbiornika, by bezpiecznie przezimować ryby. W skutecznym usunięciu z powierzchni wody spadających liści, zanim te dostaną się na dno, pomoże skimmer powierzchniowy Aqua Nova serii NSK. Urządzenie to w prosty i skuteczny sposób usuwa wszelkie pływające po powierzchni zabrudzenia. Żeby natomiast przed zimą usunąć zalegające na dnie resztki organiczne, które gnijąc, zmniejszyłyby ilość niezbędnego do życia ryb tlenu, proponuję zastosować odkurzacz Aqua Nova PC-1. Okres jesienno-zimowy oznacza coraz mniej tlenu w wodzie, nie zapominajmy więc o jej natlenianiu. By zapobiec przydusze, czyli śnięciu ryb z braku tlenu, warto zastosować napowietrzacz Aqua Nova NAP (lub N-ACO) z odpowiednio dużym kamieniem napowietrzającym. Zaleca się rozprowadzenie napowietrzania w kilka miejsc w oczku, co znacznie zwiększy skuteczność działania.

Tomasz Skwarek, Dyrektor Handlowy, Aqua Nova


Zima to trudny czas dla mieszkańców oczka wodnego.

Aby mogli go przetrwać, trzeba wcześniej odpowiednio przygotować staw do zimowania. Obok znacznej podmiany wody, usunięcia martwych roślin i oczyszczenia dna najważniejsze jest zapewnienie dostępu powietrza do wody, mimo tworzącej się na jej powierzchni warstwy lodu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pływającej grzałki tworzącej wokół siebie tzw. przerębel cieplny. Niestety, tradycyjne grzałki do stawów działają  w sposób ciągły i zużywają duże ilości energii, co przekłada się na wysokie rachunki za prąd. Aby tego uniknąć, Aquael proponuje innowacyjne rozwiązanie – jedyną na rynku energooszczędną, inteligentną grzałkę stawową Winterhot Pro z wbudowanym termostatem kontrolującym temperaturę powietrza oraz miniaturową pompą 4 W zapewniającą nieustanny ruch wody pod korpusem grzałki. Dzieki temu woda wokół grzałki nie zamarza nawet podczas niewielkich mrozów i nie ma potrzeby uruchamiania elementu grzejnego. Dopiero gdy temperatura powietrza spada poniżej -5°C, termostat włącza grzałkę o mocy 150 W, która chroni powierzchnię wody wokół urządzenia przed lodem, zapewniając rybom dostęp powietrza. Grzałka zużywa nawet 80% energii mniej niż tradycyjne urządzenie, jest przy tym bardzo trwała i może być użytkowana przez wiele sezonów z rzędu!

Sebastian Dudek, Kierownik Kategorii Akwarium i Terrarium, Aquael


Ryby przetrwają zimę w dobrej kondycji,

jeżeli jesienią będą odpowiednio karmione i zdołają zgromadzić odpowiednią ilość zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Warto jak najwcześniej wprowadzić do ich diety pokarm Tropical Koi Wheat Germ & Garlic Pellet. Jest to unikalny produkt z dodatkiem czosnku i zarodków pszennych. W ząbkach czosnku obecne są związki siarkowe, między innymi allina, która rozpada się, tworząc allicynę. To właśnie allicynie czosnek zawdzięcza swoje silne działanie bakteriobójcze oraz charakterystyczny zapach. Zarodki pszenne to z kolei źródło witaminy E, witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Jest to witaminowa bomba, która wpływa korzystnie na ogólną kondycję ryb i podnosi ich odporność na choroby.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta, hydrobiolog, Specjalista ds. Rozwoju Produktów, Tropical


Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2018 (171).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button