Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 1/2014 (136)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 1/2014

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

pierwszy tegoroczny numer „Magazynu Akwarium” jest zarazem ostatnim, który podpisuję jako redaktor naczelny.

Prowadzenie MA i innych czasopism sygnowanych przez wydawnictwo Pet Publications było dla mnie czasem pełnym napięć i stresów, ale także twórczym i pracowitym.

Cieszę się, że w ciągu mojej ośmiomiesięcznej „kadencji” wrócili na łamy niektórzy Autorzy od dawna nieobecni, i że pojawiło się sporo nazwisk nowych, a wielce obiecujących.

Wszystkim Wam serdecznie dziękuję za współpracę. Mam nadzieję, że to nie koniec Waszej przygody z piórem i opisywaniem własnych doświadczeń związanych z hodowlą ryb i bezkręgowców wodnych oraz uprawą roślin akwariowych. Dziękuję również tym, z którymi ostatnio mniej lub bardziej obficie rozmawiałem „twarzą w twarz” lub za sprawą Internetu korespondowałem, wysłuchując wielu cennych uwag i zyskując obietnice przyszłych zdjęć i artykułów. W tym miejscu nie mogę zapomnieć o stowarzyszeniach, klubach i forach akwarystycznych, które bywają przysłowiową „solą ziemi” naszego hobby, wprowadzając twórczy ferment, ożywczą energię i niebanalne spostrzeżenia, a których udział w magazynie stawał się ostatnio coraz bardziej reprezentatywny.

Dlaczego – zapytacie – w takim razie odchodzę? Odpowiem najoględniej i najbardziej dyplomatycznie, jak tylko potrafię. Otóż wizja i sposób prowadzenia przeze mnie miesięcznika przestały być zbieżne z oczekiwaniami Wydawcy.

Tymczasem zachęcam Was do lektury numeru 1/2014, w którym znajdziecie artykuł Michała Maciejewicza dotyczący sensowności stosowania tzw. podłoży aktywnych podczas hodowli krewetek słodkowodnych oraz materiał, który zaproponował Sergey S. Anikshteyn z Rosji, na temat arcyciekawej pielęgnicy z jeziora Tanganika, Telmatochromis vittatus. Z kolei doskonale znany Czytelnikom MA dr Hubert Zientek występuje tym razem w podwójnej niejako roli – raz jako hodowca żółtaczka indyjskiego, a dwa – jako dyskutant i polemista, nawiązujący do publicystycznego tekstu dra Pawła Zarzyńskiego. Jesteście pewni, że wszystko już wiecie o pęcherzu pławnym u ryb? Aby się o tym przekonać, zajrzyjcie proszę do opracowania Zbigniewa Strzeleckiego.

budowaSzczerze polecam też inspirujący artykuł Pawła Korca o aquascapingu słonowodnym, a także materiał Tadeusza Wiśniewskiego tyczący stosowania, wedle własnego pomysłu, oświetlenia nocnego. Jeśli ktokolwiek z Was zamierza odwiedzić Aquaria Vattenmuseum w Sztokholmie – warto przedtem przyswoić sobie relację Macieja Lendora. Natomiast jeżeli planować będziecie pobyt w Müritzeum w Waren, zapoznajcie się z fotoreportażem Andrzeja Kociołkowskiego.

Pozdrawiam i do zobaczenia w innym charakterze

Paweł Czapczyk

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 1/2014

Zbigniew Strzelecki: Pęcherz pławny

Maciej Lendor von Wattermark: Sztokholm zaprasza: Aquaria Vattenmuseum

Andrzej Kociołkowski: Müritzmuzeum w Waren

Hubert Zientek: Żółtaczek indyjski, czyli żółto mi w akwarium

Sergey S. Anikshteyn: Telmatochromis vittatus

Paweł Korzec: Słonowodny aquascaping – aranżacja akwarium rafowego

Michał Maciejewicz: „Za” i „przeciw” podłożom aktywnym w krewetkariach

Tadeusz Wiśniewski: Światło nocne w akwarium

Hubert Zientek: Akwarystyka – ta miłość nie rdzewieje

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close