Magazyn Akwarium czasopismo 12/2012
Szanowni Państwo,
mamy koniec roku i pora na pewne podsumowania.
W ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymaliśmy od Czytelników wiele listów zawierających uwagi dotyczące składu tematycznego Magazynu Akwarium oraz liczne propozycje zmian. Część z nich została opublikowana na kilku forach internetowych, inne zamieściliśmy na naszym profilu na FB, co wywołało dalszą, ożywioną dyskusję.
Fragmenty listów oraz najciekawsze uwagi prezentujemy w dziale „Listy”. Powyższa korespondencja skłoniła mnie do przeprowadzenia dokładnej analizy tematycznej MA (jej wyniki również przedstawiamy w dziale „Listy”) oraz długiej debaty w gronie redakcyjnym. W ich następstwie, począwszy od styczniowego numeru czasopisma, postanowiliśmy wprowadzić w nim DUŻE ZMIANY.
Po pierwsze, w kolejnych numerach MA pojawi się więcej fotografii. Wiele osób zarzucało nam bowiem, że ilustracje są zbyt małe i jest ich niewiele w stosunku do tekstu. Nie oznacza to bynajmniej, że pismo zamieni się w „komiks”, ale na pewno będzie bardziej kolorowe. Po drugie, zmieni się udział poszczególnych tematów i pojawią się nowe działy. Zmniejszymy nieco ilość relacji z podróży (choć tutaj akurat zdania Czytelników były bardzo podzielone). Dotychczas publikowaliśmy obszerny fotoreportaż podróżniczy niemal w każdym numerze, od stycznia znajdzie się on w co drugim wydaniu MA. Jeżeli zwiększy się udział prenumeraty w ogólnej wielkości sprzedaży MA – rozważymy przygotowywanie dla Prenumeratorów pogrubionych wydań z dodatkowym artykułem podróżniczym.
Zmniejszy się też, co już zapowiadałem, udział tematów dotyczących pielęgnic z Malawi i Tanganiki. Obszerniejsze materiały na ich temat będą pojawiały się również nie częściej niż w co drugim numerze czasopisma. Zwiększy się za to ilość artykułów na tematy, których w ciągu ostatnich miesięcy nieco brakowało: będzie dużo monografii ryb oraz roślin akwariowych i to możliwie szczegółowych, uwzględniających wszystkie aspekty ich biologii i pielęgnacji w akwarium. Będziemy też sporo pisać o skorupiakach słodkowodnych, żywieniu ryb i chemii wody. Pojawią się wreszcie zupełnie nowe działy – w tym: „Technika: Zrób to sam”, przeznaczony dla akwarystycznych majsterkowiczów (pierwszy artykuł z tej serii o diodach LED publikujemy już w tym numerze).
Udało się nam również nawiązać kontakt ze specjalistami praktykami w dziedzinie leczenia chorób ryb i już wkrótce na łamach MA zagoszczą ich fachowe teksty. Bez zmian pozostanie natomiast dział poświęcony relacjom z imprez akwarystycznych. Będą one traktowane dość skrótowo (zwłaszcza pod względem ilustracyjnym), ale przy każdej z nich znajdzie się link do strony internetowej z obszernym materiałem fotograficznym.
Podobnie bez zmian pozostanie dział odpowiedzi na listy Czytelników. Zmianom ulegnie natomiast dział ciekawostek, w którym pojawi się więcej fotografii. Jestem przekonany, że te wszystkie zmiany uczynią MA w 2013 r. bardziej atrakcyjnym i lepiej odpowiadającym potrzebom akwarystów.
Na zakończenie pozostał mi jeszcze jeden niezmiernie przyjemny przywilej wynikający z faktu bycia redaktorem naczelnym MA. Mamy grudzień, więc w imieniu całej Redakcji i swoim własnym chciałbym złożyć wszystkim Czytelnikom, Prenumeratorom, Reklamodawcom, Partnerom, Współpracownikom i Sympatykom naszego czasopisma najserdeczniejsze bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia. Oby ten wyjątkowy czas sprawił, że w przyszłym roku wszyscy będziemy szczęśliwsi, pełni optymizmu i sympatyczniejsi dla siebie nawzajem.
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny
Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 12/2012
W krainie brzanek, cz. 2
Diody LED – jak samodzielnie zbudować od podstaw nowoczesne oświetlenie akwarium
Pseudomugil – ciekawe ryby do niedużych zbiorników
Cyathopharynx – pierzastopłetwi królowie z jeziora Tanganika
Tropheus – niezwykłe pielęgnice z jeziora Tanganika, cz. 4