Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 2/2008 (69)

PRAKTYKA – PORADY – HOBBY

Magazyn Akwarium czasopismo 2/2008

Szanowni czytelnicy,

Luty zapowiada się pracowicie i bardzo akwarystycznie. Mistrzostwa aquascaperów w Hanowerze, targi akwarystyczne w Poznaniu i wystawa Warszawskiego Związku Akwarystów w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Postaram się być na każdej z tych imprez i w kolejnym numerze Magazynu Akwarium przedstawić bogato ilustrowane relacje z tych wydarzeń.

Od pewnego czasu zastanawiam się na pojęciem „aquascaping”. Nie bardzo daje się to przetłumaczyć na język polski, bo „wodne pejzażowanie” nie brzmi zbyt dobrze. Dużo przyjemniejszy dla ucha jest zwrot „tworzenie podwodnych pejzaży”. Język angielski ma to do siebie, że potrafi w jednym słowie zawrzeć to, nad czym my musimy się rozwodzić i nazywać to kilkuwyrazowym zwrotem lub pełnym zdaniem. Wygląda na to, że wyraz aquascaping zagości na stałe w żargonie akwarystów, bo polskiego odpowiednika jakoś nie widzę.

Skąd wziął się ten wyraz? Sądzę, że jest pochodną od „nature aquarium” – stylu stworzonego przez Takashi Amano. Problem polega na tym, że dla Europejczyka zwrot „nature aquarium” kojarzy się  raczej z akwarium wiernie odwzorowującym naturalne środowisko, czyli tym, co nazywamy akwarium biotopowym, a dla japończyków to raczej artystyczne odwzorowanie natury. Znamy to z takich zjawisk jak japońskie ogrody, czy drzewka bonsai. Wdaje mi się, że pojęcia „aquascaping” i „nature aquarium” są bliskoznaczne lub nawet tożsame, tyle tylko, że pierwszego wolą używać Europejczycy a drugiego Azjaci.

Mieszkając wiele lat w Azji nie raz miałem okazję konfrontować azjatycki i europejski sposób myślenia. „Aquascaping” i „Nature Aquarium” są tego kolejnym przykładem.

Pozdrawiam

Darek Firlej
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 2/2008

Ciekawostki
Julia Sarnowska: Heterandria formosa
J. i P. Zarzyńscy: Rośliny cienioznośne
Witold Perkowski: Błękitna bestia – Cichlasoma octofasciatum
Radosław Bednarczuk: Miniaturowy „szczupak”
M. i P. Mirek: Proj. Tanganika – Neolaprologus fasciatus
Ł. Kur, P. Zarzyński: Akropory – królowe koralowców
J. i P. Zarzyńscy: Proporczykowce
Recenzja
Listy do redakcji
Encyklopedia
Jason Jenkins: Jezioro Malawi
Hubert Zientek: Traszka chińska
Prenumerata
Zapowiedzi

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button