Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 2/2012 (115)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 2/2012

Dwudziestego pierwszego lutego 2012 r. mija pierwsza rocznica śmierci założyciela i długoletniego Redaktora Naczelnego Magazynu Akwarium Ś. P. Darka Firleja (1965-2011)… Ten rok trwał zaskakująco krótko… Od tego czasu ukazało się już 12 kolejnych numerów MA. Darek powiedział kiedyś, że co miesiąc stara się stworzyć idealne czasopismo akwarystyczne, ale jeszcze nigdy mu się to nie udało, więc za każdym razem próbuje ponownie… Choć nie ma Go już wśród nas dokładamy starań, aby możliwie najlepiej wypełniać to zadanie. W ciągu ostatniego roku Magazyn nieco się zmienił. Zdecydowaliśmy się m.in. na modyfikację działu ciekawostek (zamiast trzech mini-artykułów publikujemy większą ilość krótkich „newsów”), zwiększyliśmy ilość stron przeznaczonych na artykuły (w bieżącym numerze tych ostatnich jest aż dziewięć), skróciliśmy objętość encyklopedii.

Dzięki współpracy z nieocenionym Andrzejem Kociołkowskim i jego stroną www.akwa-mania.mud.pl staramy się zamieszczać na łamach pisma relacje z niemal wszystkich krajowych i wielu zagranicznych imprez targowych i wystawienniczych związanych z akwarystyką. Jesteśmy przy tym bardzo wyczuleni na Państwa głosy i opinie – prosimy o ich nadsyłanie tak, abyśmy wspólnie mogli kształtować oblicze i tematykę Magazynu.

To nie wszystko – udało nam się zrealizować wielkie marzenie Darka i wskrzesić historyczny dwumiesięcznik „Akwarium” – jego już czwarty po reaktywacji numer ukaże się w marcu br.

Kontynuujemy również inny z pomysłów założyciela MA, czyli wydawanie tematycznych „Zeszytów Akwarystycznych” – wprowadziliśmy do nich pewną modyfikację, ze względu na upowszechnianie się akwarystyki morskiej co drugi ich numer poświęcamy właśnie tej tematyce, starając się zapełnić w ten sposób lukę wydawniczą obecną na polskim rynku.

Wydajemy również „Zeszyty Terrarystyczne”, które – pod przewodnictwem ich nowego Redaktora Naczelnego, dr Pawła Czapczyka – docierają do coraz szerszej rzeszy miłośników hodowli gadów, płazów, bezkręgowców i innych zwierząt terraryjnych, będąc jedynym takim periodykiem na krajowym rynku. Przed nami jest jeszcze wiele pracy, m.in. będziemy starali się kontynuować inny pomysł i zarazem marzenie Darka Firleja jakim było wydawanie Wielkiej Encyklopedii Akwarystyki. Czy uda nam się urzeczywistnić ten zamysł już w tym roku? No cóż, czas pokaże.

A co w bieżącym numerze Magazyny Akwarium? Można w nim znaleźć m.in. pierwszą część relacji z kolejnej, pasjonującej podróży Heiko Blehera (tym razem po bezdrożach Etiopii), opis nietypowego zastosowania alkoholu do… nawożenia akwarium morskiego oraz drugą część tekstu pióra Pani Anny Malinowskiej dotyczącego przygotowania akwarium w typie czarnych wód zilustrowanego jej autorskimi fotografiami (polecam zwłaszcza wyjątkową tabelę przedstawiającą barwy wody!). A ponadto opisy ciekawych gatunków ryb, obszerna relacja z Hannoveru, odpowiedzi na listy, encyklopedia i wiele, wiele innych. Zapraszam Państwa do lektury.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 2/2012

Edytorial

Ciekawostki

Fascynująca rzeka Omo, cz. 1

Onowodek olbrzymi – roślina dla konesera

„Vodka method” i inne sposoby dokarmiania bakterii filtracyjnych w akwarium morskim

Steatocranus irvinei – wyjątek wśród garbaczy

Apteronotus albifrons – „duch” z Amazonki

„Łatwe? Ale czy na pewno?” czyli ryby morskie nie dla początkujących akwarystów

Akwarium biotopowe czarnych wód – jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 2: garbniki w akwarium

„Nano Amazonka”

Pokarmy dla ryb akwariowych – poradnik dla początkujących

Listy do redakcji

Recenzja

Chris Lukhaup, Reinhard Pekny – Süßwasser-Garnelen

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button