Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 3/2012 (116)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 3/2012

Dyskowce, lub – jak kto woli – paletki (większość specjalistów zgadza się, że nazw tych można używać wymiennie) są ulubionym obiektem hodowli szerokiej rzeszy miłośników akwarystyki. Jednocześnie wciąż uchodzą za zwierzęta elitarne i wysoce „skomplikowane” w hodowli. Wiele osób wzdraga się przed ich zakupem z obawy, że nie podoła trudom ich pielęgnacji. A tymczasem okazuje się, że, przynajmniej w tym przypadku, przysłowiowy diabeł często bywa nie taki straszny, jak go malują. Ponieważ tematyka dyskowców od dawna nie gościła już na łamach Magazynu Akwarium, aby zrehabilitować się nieco w oczach sympatyków tych ryb, postanowiliśmy poświęcić im sporą część bieżącego numeru MA.

Prezentujemy w nim swego rodzaju „dyskowcową trylogię” składająca się z trzech artykułów o nieco odmiennej tematyce. Pierwszy z nich – autorstwa Pana Pawła Paśnickiego – to mini-poradnik dotyczący zakupu ryb i pierwszych kroków związanych z ich pielęgnacją. Na pewno pomoże rozwiać mnóstwo wątpliwości nurtujących potencjalnych nabywców tych ryb i zachęci wiele osób do zainteresowania się paletkami.

Drugi tekst – nadesłany przez Pana Krzysztofa Bieleckiego – to skrupulatnie prowadzony dzienniczek hodowcy opisujący pierwsze rozmnożenie dyskowców w jego hodowli. Polecamy go zwłaszcza tym, którzy nie mogą doczekać się przychówku tych wyjątkowych pielęgnic. I wreszcie trzeci tekst – autorstwa utytułowanego, doskonałego hodowcy – Pana Andrzeja Nowickiego – przedstawiający jego kolejne już udane próby rozrodu dzikich odmian dyskowców (w zasadzie miałem zamiar opublikować go na łamach „Akwarium”, ale uznałem, że z pewnością zainteresuje również Czytelników  MA).

Dyskowce to jednak nie wszystko. Dla tych z Państwa, którzy – podobnie jak ja – nie są szczególnymi wielbicielami urody tych skądinąd bardzo efektownych ryb (wiem, że słowa te dla miłośników paletek brzmią niczym bluźnierstwo, ale cóż, o gustach – również tych akwarystycznych – się nie dyskutuje, a ja swoje sympatie ulokowałem akurat gdzie indziej) przygotowaliśmy aż sześć innych artykułów, w tym kolejną odsłonę akwarium „czarno-wodnego”, drugą część relacji z ekspedycji Heiko Blehera po bezdrożach Etiopii, ciekawy tekst o najwcześniejszych latach polskiej akwarystyki oraz opisy ryb słodkowodnych i morskich. A do tego jak zwykle ciekawostki, encyklopedia i wyjątkowo liczne w tym miesiącu odpowiedzi na listy naszych Czytelników.

Zapraszam Państwa do lektury.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 3/2012

Edytorial

Ciekawostki

Paletki – najważniejsze to dobrze zacząć

Moje pierwsze rozmnożenie dyskowców – dzienniczek hodowcy

Rozmnażanie dzikich dyskowców – Symphysodon discus Heckel x Red Brown Alenquer

Nie tylko „Nemo” – inne gatunki błazenków w akwarium morskim

Pseudorinelepsis genibarbis, czyli zbrojnik zwany „szyszką”

Sumik szklisty – ryba której nie widać

Akwarium biotopowe czarnych wód – jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 3

Lwów i Warszawa w historii polskiej akwarystyki

Fascynująca rzeka Omo, część 2

Listy do redakcji

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button