Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 3/2012 (116)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 3/2012

Dyskowce, lub – jak kto woli – paletki (większość specjalistów zgadza się, że nazw tych można używać wymiennie) są ulubionym obiektem hodowli szerokiej rzeszy miłośników akwarystyki. Jednocześnie wciąż uchodzą za zwierzęta elitarne i wysoce „skomplikowane” w hodowli. Wiele osób wzdraga się przed ich zakupem z obawy, że nie podoła trudom ich pielęgnacji. A tymczasem okazuje się, że, przynajmniej w tym przypadku, przysłowiowy diabeł często bywa nie taki straszny, jak go malują. Ponieważ tematyka dyskowców od dawna nie gościła już na łamach Magazynu Akwarium, aby zrehabilitować się nieco w oczach sympatyków tych ryb, postanowiliśmy poświęcić im sporą część bieżącego numeru MA.

Prezentujemy w nim swego rodzaju „dyskowcową trylogię” składająca się z trzech artykułów o nieco odmiennej tematyce. Pierwszy z nich – autorstwa Pana Pawła Paśnickiego – to mini-poradnik dotyczący zakupu ryb i pierwszych kroków związanych z ich pielęgnacją. Na pewno pomoże rozwiać mnóstwo wątpliwości nurtujących potencjalnych nabywców tych ryb i zachęci wiele osób do zainteresowania się paletkami.

Drugi tekst – nadesłany przez Pana Krzysztofa Bieleckiego – to skrupulatnie prowadzony dzienniczek hodowcy opisujący pierwsze rozmnożenie dyskowców w jego hodowli. Polecamy go zwłaszcza tym, którzy nie mogą doczekać się przychówku tych wyjątkowych pielęgnic. I wreszcie trzeci tekst – autorstwa utytułowanego, doskonałego hodowcy – Pana Andrzeja Nowickiego – przedstawiający jego kolejne już udane próby rozrodu dzikich odmian dyskowców (w zasadzie miałem zamiar opublikować go na łamach „Akwarium”, ale uznałem, że z pewnością zainteresuje również Czytelników  MA).

Dyskowce to jednak nie wszystko. Dla tych z Państwa, którzy – podobnie jak ja – nie są szczególnymi wielbicielami urody tych skądinąd bardzo efektownych ryb (wiem, że słowa te dla miłośników paletek brzmią niczym bluźnierstwo, ale cóż, o gustach – również tych akwarystycznych – się nie dyskutuje, a ja swoje sympatie ulokowałem akurat gdzie indziej) przygotowaliśmy aż sześć innych artykułów, w tym kolejną odsłonę akwarium „czarno-wodnego”, drugą część relacji z ekspedycji Heiko Blehera po bezdrożach Etiopii, ciekawy tekst o najwcześniejszych latach polskiej akwarystyki oraz opisy ryb słodkowodnych i morskich. A do tego jak zwykle ciekawostki, encyklopedia i wyjątkowo liczne w tym miesiącu odpowiedzi na listy naszych Czytelników.

Zapraszam Państwa do lektury.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 3/2012

Edytorial

Ciekawostki

Paletki – najważniejsze to dobrze zacząć

Moje pierwsze rozmnożenie dyskowców – dzienniczek hodowcy

Rozmnażanie dzikich dyskowców – Symphysodon discus Heckel x Red Brown Alenquer

Nie tylko „Nemo” – inne gatunki błazenków w akwarium morskim

Pseudorinelepsis genibarbis, czyli zbrojnik zwany „szyszką”

Sumik szklisty – ryba której nie widać

Akwarium biotopowe czarnych wód – jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 3

Lwów i Warszawa w historii polskiej akwarystyki

Fascynująca rzeka Omo, część 2

Listy do redakcji

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button