Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 3/2016 (156)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 3/2016

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Czego można życzyć Akwaryście na Wielkanoc?

Pewnie tych samych rzeczy, co innym pasjonatom innych rzeczy. Jest oczywiste, że spędzi swój wolny czas przed szybą swojego zbiornika, przynajmniej część tego świątecznego czasu…
Poza tym Akwarysta lubi dobrze zjeść i porządnie odpocząć. Jeśli przyjdzie wiosna (a tego jeszcze nie wiem, pisząc ten artykuł) Akwarysta może wypuścić się nad jakiś stawik i poszukać rybek, skorupiaczków czy roślinek. Może też znajdzie ciekawy korzeń na spacerze, który przywlecze do domu i będzie potem gotował w jakimś starym garnku. Może też wygrzebać ze ściółki leśnej szyszeczki olchy albo stare liście. Wszystko się przyda.
Składam więc Akwarystom życzenia udanych spacerów z rodziną, a także tych samotnych wycieczek, które najlepiej służą zbieractwu akwarystycznemu i przemyśliwaniu różnych koncepcji przemeblowań w zbiornikach. Bo przyjdzie wiosna, a z nią zmiana, która także stymuluje potrzebę odnowy w lokalach naszych wodnych zwierząt.
Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego
redakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 3/2016

Artykuły

Lilianna Skublicka
Systematyka ryb bez „ryb”
Systematyka… Długa kolumna długich nazw klasyfikujących organizmy… Nudne! A jednak nie zniechęcajmy się do systematyki. Czytajmy ją jak ciekawą historię opisującą miejsce w przyrodzie naszych podopiecznych pływających w akwariach

Michał Marcinkiewicz
Różne sposoby odłowu dyskowców stosowane przez rybaków w Amazonii
Pierwsze opisy odłowu ryb z rodzaju Symphysodon na potrzeby rynku akwarystycznego pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Jednym z pionierów opisujących to zagadnienie był dr Herbert Richard Axelrod>
Paweł Czapczyk

Muszlowce dla początkujących
Profesor Władysław Tatarkiewicz o każdym filozofie pisał tak, jakby był jego ulubionym. Dlatego jego wielokrotnie wznawiana Historia filozofii w trzech tomach jest tak zajmująca. Prawdziwy akwarysta, którego pasja sięga dzieciństwa, w młodości rośnie i się rozwija, a z wiekiem krzepnie i wcale nie maleje, ma podobnie: uzmysławia sobie, że ryby, o których przed jakimś forum snuje akurat opowieść – kocha szczególnie.

Hubert Zientek
Gambuzja pospolita (Gambusia affinis) – ekspansywna piękniczkowata
Gambuzja pospolita, zwana po angielsku Western Mosquitofish, należy do rodziny piękniczkowatych. Jak można zorientować się po zdjęciach, ryba ta nie grzeszy kolorami. Owszem, nie jest atrakcyjnie ubarwiona, ale dla koneserów taksonów jajożyworodnych ma swoją niezaprzeczalną wartość.

Marcin Różewicz
Praca hodowlana u ryb, czyli jak wyhodować nowe odmiany barwne
Obecnie w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment gatunków ryb akwariowych. Wiele z nich jest od dawna hodowanych w akwariach, jednak często możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie gatunkiem, który poniekąd został zapomniany. Takie zjawisko obserwujemy szczególnie, gdy powstanie nowa odmiana barwna i jest ona rzadka, trudno dostępna.

Stałe rubryki

Aktualności
Historie akwarystyczne
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close