Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 4/2016 (157)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 4/2016

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Przyroda cała już obudziła się do życia…

I tego trzeba się trzymać. Zostawić całą ponurość i nijakość przeszłej zimy, spalić w myślach ślady po różnych walkach i potyczkach i ruszać w stronę słońca.

Ale zacząć muszę o wyjaśnień. Po pierwsze, nie będzie w tym wydaniu artykułu o brzance odeskiej. Autor, redaktor Paweł Czapczyk przygotuje opracowanie do następnego wydania. Po drugie (i proszę o wybaczenie przyjaciół z Aqua Jury), nie zamieściliśmy relacji z tegorocznej wystawy w Częstochowie – to też w majowym wydaniu, choć nasze relacje z imprez i tak odsyłają do pełnego materiału na akwa-mania.mud.pl. I tam już wszystko jest! I po trzecie wreszcie – znika z naszych łamów rubryka „Partnerzy”. Nie znaczy to, że kończymy współpracę z zaprzyjaźnionymi forami czy stowarzyszeniami akwarystycznymi. Po prostu taka ekspozycja logotypów Partnerów trwała już zbyt długo, a jak coś staje się rutyną, to w końcu zapominamy, po co właściwie jest i jaka ma być tego rola. W moim przekonaniu ta formuła już się wyczerpała.

Mamy za to dla Was kolejny konkurs. Ten, który minął – kolorowanki – zachwycił mnie różnorodnością prac i sporym udziałem dzieci, a w zasadzie całych rodzin. Bardzo mnie wzruszył jeden tata, który przesłał pracę swojego dziecka i napisał tak:
Rysunki samodzielnie kolorował mój synek (ma 7 lat), który jest zauroczony rybkami akwariowymi i kontynuuje moje dawne hobby. Jeśli jego prace nie zasłużą na jedną z nagród w konkursie, to poproszę o cokolwiek, może być np. próbka pokarmu lub choćby podziękowanie (wysłane mailem – ja już mu coś tam kupię).
No i zawsze jak zaczynam wątpić, przytrafia mi się coś takiego, że jednak odzyskuję wiarę i że jednak „Człowiek brzmi dumnie”. Brawo Tata-Akwarysta!
Zapraszam do kolejnej zabawy – tym razem projektujemy koszulki Magazynu Akwarium.

W tym wydaniu: zewnętrzna budowa ryb, łączenie „Mbuna” i „non-Mbuna”, „skifia złota”, makroelementy w wodzie akwariowej (ale to tylko część dużego opracowania) i relacja z wystawy tymczasowej przygotowanej przez Takashiego Amano w lizbońskim oceanarium.
Moi drodzy – oby do wakacji!
Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego
redakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2016

Artykuły

Lilianna Skublicka: „Żywa łódź podwodna”, czyli tajniki anatomii ryby, cz. 1
Na początku mojej akwarystycznej przygody, kiedy zobaczyłam w sklepie zoologicznym w akwarium rybę, jedną z pielęgnicowatych, przyglądając się jej, jak porusza płetwami, krzyknęłam: „Jest jak łódź podwodna!”. Przyjrzyjmy się tej „żywej łodzi podwodnej”.

Wojciech Sierakowski: „Malawi – mix”, czyli zasady wspólnego chowu pyszczaków z grup „Mbuna” i „non- Mbuna”
Pyszczaki z grupy „Mbuna” są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem behawioru, jak i żywienia. Określenie wszystkich przedstawicieli grupy „Mbuna” jako roślinożerców to zupełnie nieuprawnione uproszczenie. Czy słuszną jest więc zasada niełączenia „Mbuna” z innymi pyszczakami? Czy też można je łączyć zupełnie dowolnie? Niniejszy artykuł powinien pomóc uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: „Skifia złota” (Skiffia francesae) – chów i rozmnażanie
Ryba ta zwana jest w języku angielskim Golden Skiffia lub Golden Sawfin Goodea. Należy do rodziny żyworódkowatych (Goodeidae). W naturze zamieszkiwała kiedyś wody zachodniego Meksyku (Río Teuchitlán), ale obecnie uważana jest za gatunek, który nie występuje już w przyrodzie.

Konrad Mączka: Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 1
Historia życia na Ziemi jest bardzo długa, i według różnych szacunków liczy sobie już około 3-3,5 miliarda lat. Ten trudny do wyobrażenia przez człowieka czas sprawił, że przez Ziemię przewinęła się już niezliczona ilość form życia. Wszystkie, nawet najprostsze organizmy żywe naturalnie składają się z takiego budulca, jaki jest lub był dla nich dostępny w odpowiednich ilościach i nadającej się do wykorzystania formie.

Marcin Wnuk: Florestas Submersas by Takashi Amano. Największe na świecie akwarium naturalne
22 kwietnia 2015 roku w Oceanario de Lisboa (Oceanarium Lizbona) odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego. Akwarium o długości 40 m, szerokości 2,5 m i wysokości 1,45 m o pojemności około 160 000 l zakładane było pod okiem twórcy akwarystyki naturalnej – Takashiego Amano – zgodnie z jego projektem. To potężne akwarium stało się ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.

Stałe rubryki

Encyklopedia
Listy do Redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button