Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 9/2011 (110)

AKWARIUM – TERRARIUM – OCZKO WODNE

Magazyn Akwarium czasopismo 9/2011

Wrzesień to dobry miesiąc dla akwarystyki i całej branży zoologicznej. Bo – choć wielu z nas kojarzy go z powrotem do szkoły, zbliżającym się kolejnym rokiem studiów, czy po prostu z końcem lata i sezonu urlopowego oraz związaną z tym koniecznością powrotu do często przykrych codziennych obowiązków – właściciele sklepów zoologicznych patrzą na to zupełnie inaczej. To właśnie we wrześniu przemija bowiem okres wakacyjnego „zastoju” i pełną parą rusza zainteresowanie oferowanymi przez nich produktami. Co więcej, napędzają je mnożące się w tym okresie jak grzyby po deszczu targi, wystawy i inne imprezy branżowe. Właśnie teraz warto częściej zaglądać do sklepów, bowiem importerzy ryb również nie próżnują – „wietrząc” nadciągający popyt i zainteresowanie sprzedawców sprowadzają ciekawe gatunki, których często daremnie szukać w innych porach roku. Słowem, we wrześniu rozpoczyna się kolejny wspaniały akwarystyczny sezon.

W bieżącym numerze MA postaraliśmy się spełnić życzenia naszych Czytelników, nadesłane w ostatnich miesiącach w mailach oraz listach. Szczególnie gorąco polecam lekturę artykułu autorstwa Pana Sławomira Psuja, w którym opisuje on swój pomysł na skonstruowanie systemu automatycznej podmiany i dolewki wody w akwarium. Jestem przekonany, że zainteresuje on bardzo wielu majsterkowiczów, zwłaszcza, że może stanowić prawdziwe wyzwanie dla ich pomysłowości i zdolności manualnych. Tego rodzaju teksty chciałbym publikować jak najczęściej, dlatego jeśli ktoś z Państwa chciałby się podzielić swoim autorskim rozwiązaniem jakiejś kwestii technicznej w akwarium, serdecznie zapraszam do  współpracy. Zachęcam również do zapoznania się z kolejną częścią artykułu o pyszczakach z Malawi autorstwa Pana Wojciecha Sierakowskiego. Poprzednie jego odsłony spotkały się z dużym zainteresowaniem Czytelników, o czym świadczą liczne maile, które dotarły do redakcji. Tym razem Pan Wojciech opisuje konkretne gatunki ryb, udzielając praktycznych porad na temat ich pielęgnacji.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy również liczne pytania na temat akwarystyki japońskiej oraz prośby o zaprezentowanie konkretnych rozwiązań w tym zakresie. W odpowiedzi na nie publikujemy pierwszy z cyklu artykułów na ten temat autorstwa Pana Sergiusza Kowalewa, dotyczący zakładania iwagumi. Dodam tylko, że prezentowane w nim akwarium zajęło doskonałe, 65 miejsce w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu IAPLC. W kolejnych numerach będziemy kontynuować ten temat. Postaramy się również o podobne artykuły dotyczące akwariów morskich.

Na tym nie koniec – jako odpowiedź na list jednego z Czytelników publikujemy również obszerny artykuł o wypławkach i ich zwalczaniu w akwarium autorstwa Pana Tadeusza Zubera z Krakowskiego Stowarzyszenia Akwarystów. Nikogo, kto miał przyjemność wysłuchać referatu Pana Tadeusza poświęconego tym bezkręgowcom wygłoszonego w ubiegłym roku na Zlocie Miłośników Krewetek nie trzeba będzie dwa razy zachęcać do jego przeczytania.

To oczywiście tylko część tematów proponowanych przez naszych Czytelników. Pozostałe prośby postaramy się sukcesywnie spełniać w kolejnych numerach MA. Zapraszamy również do lektury pierwszego numeru odnowionego dwumiesięcznika „Akwarium” oraz kolejnego „Zeszytu Akwarystycznego” po raz pierwszy – uwaga! – o tematyce morskiej.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny Magazynu Akwarium

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 9/2011

Edytorial

Ciekawostki

Okończyk moczarowy – zapomniany maluch z Florydy

Zachodni czy ostronosy, czyli zagadka „ryby-jesiotra”

Tajemnicze „ryby-noże”

Krewetki z rodzaju Lysmata. W służbie ryb i… akwarystów

Żywy i kolorowy obraz, czyli pyszczaki z jeziora Malawi w Twoim domu, część 3

Sztuka układania kamieni, czyli jak założyć iwagumi

System automatycznej dolewki i podmiany wody

Wypławki w akwarium i ich zwalczanie

IV Międzynarodowe Mistrzostwa Dyskowców w Szanghaju (Chiny): 14-17 X 2010

Listy do redakcji

Recenzja: Heiko Bleher: Bleher’s Discus – Volume 2

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button