Artykuły

Michał Michlewicz: Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli rodzime pająki w terrarium

TERRARIUM

Pająki krajowe w terrarium

Fragment artykułu: Michał Michlewicz: Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli rodzime pająki w terrarium. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nry 4/2018 (170).

 

Kiedy myślimy o hodowli zwierząt terrariowych, najczęściej przed oczami stają nam stworzenia zamieszkujące odległe zakątki naszego globu. Azjatyckie ptaszniki, południowoamerykańskie płazy czy afrykańskie węże i jaszczurki – to właśnie zwierzęta, o hodowli których marzy wielu początkujących, choć nie tylko, terrarystów. Marzy, ponieważ część pożądanych zwierząt nie zawsze jest osiągalna – czy to ze względów finansowych, czy jakichkolwiek innych.
Obiektów zachwytu, źródeł fascynujących obserwacji czy stworzeń dostarczających niezapomnianych wrażeń estetycznych nie trzeba jednak szukać na innych kontynentach. Nie trzeba nawet w innych krajach europejskich. Czasami wręcz nie trzeba udawać się dalej niż na przydomowy trawnik czy do pobliskiego lasu. Mając wystarczająco szeroko otwarte oczy, ciekawe stworzenia, w tym możliwe do utrzymywania lub hodowli w warunkach domowych, spotkać można także w Polsce. Sformułowanie „cudze chwalicie, swego nie znacie” można bowiem przełożyć także na zachwyt nad zwierzętami terrariowymi. W artykule postaram się udowodnić tę kwestię na przykładzie rodzimych pająków, które w większości przypadków nie są trudne w utrzymaniu, a wachlarzem swoich zachowań często nie tylko nie ustępują swoim egzotycznym „kuzynom”, ale niekiedy zostawiają ich wręcz w tyle.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button