Artykuły

Mirosław Karpiński: Geosesarma sp. Vampire – krab z Indonezji

AKWATERRARIUM - SKORUPIAKI

Fragment artykułu: Mirosław Karpiński: Geosesarma sp. Vampire – krab z Indonezji.

Kraby. Czy mieliliście Państwo styczność z krabami zamieszkującymi obszar Indonezji, a konkretnie z endemitami pochodzącymi z wyspy Sulawesi (zwanej też Celebes)? Nie? To w telegraficznym skrócie na łamach Magazynu Akwarium je przedstawię.

Podstawowe pytanie jest takie: co należy wiedzieć o warunkach środowiskowych, w których żyją kraby z Sulawesi? Przede wszystkim to, że klimat wyspy zbliżony jest do tropikalnego. Rosną tam gatunki drzew żelaznych, palmy kokosowe, drzewa sandałowe i tekowe. Świat zwierzęcy współtworzą liczne gatunki endemitów, wśród których należy wymienić miniaturowe kraby z rodzaju Geosesarma. Temperatura na wyspie waha się w granicach 27-31 stopni Celsjusza, wody rzek i jezior są zasadowe o pH w granicach 7,4-8,5. Takich parametrów fizykochemicznych należy też pilnować w akwarium z tymi skorupiakami.

Tyle ogólnie o warunkach – teraz już skupmy się na bohaterze artykułu, czyli na krabie o przyciągającej uwagę nazwie: „wampir”, czyli Geosesarma sp. Vampire.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania].

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Hello,

    Unfortunately, Geosesarma sp. Vampire – a crab from Indonesia is not an endemic of Slawesia but comes from the Java island.

    Have a nice day,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button