Bass słoneczny Lepomis gibbosus (Linnaeus, 1758)
Pochodzenie: gatunek szeroko rozpowszechniony w różnych typach wód słodkich i słonawych Ameryki Północnej – od Nowego Brunszwiku i Zatoki Hudsona w Kanadzie po Południową Karolinę w Stanach Zjednoczonych. Introdukowany na Starym Kontynencie pod koniec XIX wieku (obecnie spotkać go można w akwenach zachodniej i południowej Europy, gdzie widzi się w nim szkodnika i gatunek inwazyjny) – w Polsce występuje w Dolnej Odrze (w kanale, do którego zrzucana jest woda ciepłownicza).
Charakterystyka: w dorzeczu Missisipi osiąga 40 cm długości, natomiast w wodach Europy i akwariach ok. 15–20 cm. Ciało krępe, bocznie spłaszczone i silnie wygrzbiecone. Grzbiet i boki koloru oliwkowego bądź niebieskawego, metalicznie połyskujące, z licznymi ceglastymi i pomarańczowymi plamkami, na głowie błękitne, „neonowe”, plamy. Samce budują gniazdo na wypłyceniu w pobliżu brzegu, po czym strzegą złożonych jaj i wylęgających się młodych.
Pokarm: w naturze m.in. zooplankton, bezkręgowce, ikra i małe ryby. W akwarium: kryl, artemia, krewetki, pokarmy mrożone, a także wysokoproteinowe pokarmy suche przeznaczone dla ryb mięsożernych.
Akwarium: spory zbiornik udekorowany korzeniami, kamieniami i gałęziami, częściowo obsadzony roślinnością, ale z pozostawionym również wolnym miejscem do pływania. PH w granicach 7–7,5; temperatura najlepiej w przedziale 14–22°C (akwarium zimnowodne). Zaleca się trzymać w parach lub haremach: 1 samiec i 2–3 samice.
Uwagi: chów w zimnowodnym akwarium z reguły bezproblemowy, ale ryba polecana raczej średnio zaawansowanym akwarystom. Bassy można też trzymać w oczku wodnym przez cały rok – pod warunkiem, że nie dopuści się do całkowitego zamarznięcia zbiornika
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2018 (170).